Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

„Mé rozhodnutí bylo dezinterpretováno,“ reagovala Portmanová na rozruch způsobený tím, že odmítla převzít v Izraeli cenu Genesis

22. 4. 2018, -jg- |  Svět

WASHINGTON – „Moje rozhodnutí neúčastnit se předávání ceny Genesis bylo dezinterpretováno ostatními. Nechte mne mluvit samu za sebe,“ ohradila se na svých sociálních sítích americko-izraelská herečka Natalie Portmanová v pátek 20. dubna večer poté, co zprávy o tom, že nepřijede do Izraele, vzbudily roztrpčení především v izraelské a židovské komunitě a jásot u těch, kteří židovskému státu příliš nakloněni nejsou. „Rozhodla jsem se nejet, protože nechci, aby to vypadalo, že podporuji Benjamina Netanjahua, který bude mít na ceremonii proslov. Stejným způsobem však nejsem součástí hnutí BDS ani je nepodporuji. Stejně jako mnoho Izraelců a Židů mohu být kritická k vedení v Izraeli, aniž bych chtěla bojkotovat celý národ. Mí izraelští přátelé a rodina jsou mi drazí, stejně jako izraelské jídlo, knihy, umění, kino a tanec,“ napsala. „Moje zkušenost mne inspirovala, abych podpořila množství charitativních organizací v Izraeli. Brzy oznámím které a doufám, že se ostatní připojí k dobré práci, kterou dělají,“ uvedla, kam bude mířit finanční ocenění ve výši 2 milionů USD, které od nadace ceny Genesis obdrží.

Poté, co oscarová herečka oznámila, že do Izraele na předání ceny nepřijde, zpravodajské weby včetně některých židovských psaly o jejím rozhodnutí jako o rozhodnutí postavit se na stranu spravedlnosti uprostřed narůstajícího konfliktu s Palestinci, který si u hranic s Gazou vyžádal už přes 30 mrtvých. Brzy na to se mezi hereččinými fanoušky i veřejností vynořily dotazy, že by bylo dobré, kdyby sama objasnila, jak svůj postoj vlastně myslela. V dopise organizátorům předávání ceny Genesis totiž jen napsala, že „poslední události v Izraeli byly velmi znepokojující a necítila by se dobře účastnit se jakékoliv veřejné ceremonie v Izraeli.“ Nespecifikovala však, jaké události myslí.

Portmanová tak v pátek na svém Instagramu napsala: „Izrael byl stvořen před 70 lety jako nebe pro uprchlíky z holocaustu. Avšak špatné nakládání s těmi, kdo trpí zvěrstvy dneška jednoduše není v souladu s mými židovskými hodnotami. Protože mi leží Izrael na srdci, musím se postavit proti násilí, korupci, nerovnosti a zneužívání moci. Prosím, neberte žádná slova, co nevycházejí přímo ode mne, jako moje vlastní.“

Šok a kritika

Natalie Portmanová je rodilá jeruzalémanka a vždy byla na svůj izraelský původ pyšná. Její prvotní oznámení tak představovalo zejména pro v Izraeli žijící Izraelce šok. Podle toho vypadala i prohlášení některých politiků. Ministryně kultury Miri Regevová řekla, že „je smutné, že Natalie padla do rukou podporovatelů hnutí BDS.“ Poslanec Likudu Oren Chazan, který je právě v polovině svého půlročního trestu vyloučení z parlamentu za sexistické a urážlivé poznámky, na Twitteru vyzval k bojkotu hereččiných filmů a napsal, že „Dery by měl herečce odejmout občanství, což je nástroj proti těm, kdo nenávidí Izrael,“ přičemž odkazoval na izraelského ministra vnitra Arje Deryho.

Z levé strany politického spektra kritizovala Portmanovou poslankyně Ksenia Svetlova: „Je to Izraelka, která umí být na Izrael hrdá, když je potřeba. A dnes prostě jen bojkotuje Izrael,“ sdělila poslankyně Sionistického tábora. „Nebyla by přijímala cenu od vládního úřadu, ale od židovsko-americké nadace. Takže je to čistý bojkot Izraele. Je škoda, že namísto toho, aby přijela a ve svém proslovu řekla věci, které jí zraňují a tak bojovala za spravedlnost a právo, si vybrala sem nepřijet,“ uvedla Svetlova.

Cena Genesis (Pras Berešit), která se od roku 2012 uděluje jedincům, kteří ve své profesi dosáhli mezinárodního renomé, ale jejichž práce a úspěchy kromě toho odrážejí i charakter židovského národa a závazek k němu a jeho identitě, obsahuje i finanční ocenění ve výši 1 milionu amerických dolarů. Měsíc poté, co byla jako letošní laureátka ceny oznámena Natalie Portmanová, navýšil na její počest izraelský filantrop Morris Kahn částku o další milion, celkově tedy na 2 miliony USD. Ty chtěla Portmanová dát izraelským organizacím podporujícím ženy a jejich práva. Kahn však řekl deníku Jerusalem Post, že „nemůže podpořit rozhodnutí Portmanové nepřijet do Izraele kvůli nedávným událostem”. „Společně s nadací zajistíme, aby izraelské organizace podporující práva žen nepřišly zkrátka. Peníze však budou distribuovány nadací ceny Berešit, a nikoliv paní Portmanovou,” řekl Kahn.

My decision not to attend the Genesis Prize ceremony has been mischaracterized by others. Let me speak for myself. I chose not to attend because I did not want to appear as endorsing Benjamin Netanyahu, who was to be giving a speech at the ceremony. By the same token, I am not part of the BDS movement and do not endorse it. Like many Israelis and Jews around the world, I can be critical of the leadership in Israel without wanting to boycott the entire nation. I treasure my Israeli friends and family, Israeli food, books, art, cinema, and dance. Israel was created exactly 70 years ago as a haven for refugees from the Holocaust. But the mistreatment of those suffering from today’s atrocities is simply not in line with my Jewish values. Because I care about Israel, I must stand up against violence, corruption, inequality, and abuse of power. Please do not take any words that do not come directly from me as my own. This experience has inspired me to support a number of charities in Israel. I will be announcing them soon, and I hope others will join me in supporting the great work they are doing.

A post shared by Natalie Portman (@natalieportman) on