Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Masopust v Chorvatsku: Hudebníci vystupovali v uniformách SS

4. 3. 2019, -rjw- |  Svět

RIJEKA – Chorvatská rádiová a televizní společnost HRT odvysílala 2. března hudebně-zábavnou show známého baviče Branka Uvodiće „Naší krásnou“ (Lijepom našom), tentokrát na karnevalové téma. Po krojovaných souborech, folklorních maškarách a gagů na aktuální témata přišlo diskutované vystoupení skupiny Koktelsi. Část souboru přišla oblečená ve stylizovaných uniformách nacistických jednotek SS a druhá představovala partyzány. Při tanci předváděli boj a tančili v kole. Po odvázané scéně, v níž „esesman“ plácá půvabnou „námořnici“ (a jinak též chorvatskou operní pěvkyni) Antonellu Malisovou po hýždích, zazpívali i populární píseň „Na staré dobré časy“ (Za dobra stara vremena). Zpravodajský server Index HR zveřejnil týž den kritický článek a zaslal veřejnoprávní HRT dotaz, zda jim tato bizarní podoba show nepřipadá tak či onak nevhodná.

S kritikou se připojily i další chorvatské deníky. (Chorvatská židovská komunita se na svých stránkách k věci zatím nevyjádřila.) Diskuse o tom, nakolik je vystoupení „nevkusné“ či „urážlivé“ probíhá rovněž na sociálních sítích. Některé skupiny jako německojazyčná „Srbové proti pravici“ (Serben gegen Rechts) ji přenesly do zahraničí.

Záležitost se zdá být na jednu stranu zanedbatelná: vždyť k masopustu odedávna patří, dělat si ze všeho legraci a porušovat společenská tabu! Koktelsi je zábavní skupina, jejíž členové se maškaří rádi a masopustní estrády jsou jejich specialita. Jak se říká, nic jim není svaté… a nejnovější skandál jim u fanoušků přidává na popularitě. Na druhou stranu ale vystoupení přišlo v době, kdy se v Chorvatsku i jinde ozývají varování, že chorvatská média mají problém s informováním o chorvatské historii – včetně období druhé světové války.

Poslední je ale takříkajíc celoevropský jev: zatímco specialisté na výuku o zločinech nacismu uvažují, jak o tomto historickém období učit dnešní mládež, čím dál víc zaznívají také opačné hlasy. Ty se snaží relativizovat např. kolaboraci v obsazených zemích a spolupráci místních obyvatel na nacistických čistkách nejen Židů.

A konečně, téma nacismu má čím dál víc příchuť tabu, které láká k překročení. Argumenty na sociálních sítích na podporu skupiny Koktelsi se dají shrnout následovně: Kritici nerozumí legraci, vždyť to byla maškaráda, ne vzdělávací program.

Video: Záznam z vystoupení