Dnes je 27. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Maročtí vládní úředníci poprvé navštívili chanukovou oslavu

26. 12. 2019, rjw |  Svět

CASABLANCA – Za historický průlom je označován v židovských médiích návštěva vysokých marockých úředníků na oslavě svátku Chanuka. V hotelu Casablanca ji uspořádalo hnutí Chabad spolu s Radou marockých židovských obcí. Je tradicí hnutí Chabad, že k zažehnutí prvního světla na chanukovém svícnu zve význačné osobnosti. Guvernér prefektury Casablanca-Settat, Saíd Ahmidouch a Rašíd Afirát, guvernér prefektury Casablanca-Anfa byli však letos více než jen čestnými hosty: jejich přítomnost byla vnímána jako symbol porozumění mezi muslimskou většinou a židovskou menšinou. „Vysílá to silné poselství míru a tolerance,“ řekl k tomu rabín Levi Banon, ředitel Marocké mládeže Chabadu (Jeunesse Chabad de Morocco).

„Maroko dává světu za vlády a inspirace krále Muhammada VI. skutečný příklad toho, jak má vypadat koexistence mezi všemi národy.“

Svíci nicméně zažehl židovský politik, královský velvyslanec Serge Berdugo (*1938). Ten spolu s André Azoulayem (*1941) patří k nejvýše postaveným Židům v zemi. V minulosti krátce zastával funkci ministra turismu a je historicky prvním Židem, nosícím titul „Komandér řádu trůnu“.

Maroko má v současnosti největší židovskou komunitu ze všech arabských zemí. Počet zdejších Židů se odhaduje na 3000, na oslavě se jich shromáždilo asi 800. Ačkoli Maroko neuznává stát Izrael a udržuje s ním pouze neformální vztahy, snaží se zdůrazňovat rozdíl mezi občany Izraele a svými obyvateli židovského vyznání (respektive mezi sionismem a židovstvím). Je rovněž jedinou arabskou zemí, která má židovské muzeum. Židovská populace v Maroku ovšem klesá a ubývá jí mladých lidí, kteří často volí emigraci do Izraele. Chasidské hnutí Chabad tedy přispívá k udržení židovského náboženského a kulturního života v této tradičně sefardské zemi.