Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Marocký král Mohamed VI. rozhodl, že se na středních školách v zemi bude učit o holocaustu

8. 10. 2018, -jg- |  Svět

RABAT – O rozhodnutí marockého krále Mohameda VI. zakomponovat výuku o holocaustu do školních osnov své země napsal poprvé ve středu 3. října marocký zpravodajský web Le Desk. Ve zprávě, která se brzy virálně rozšířila po sociálních sítích stálo, že král se tak rozhodl během své účasti na 73. zasedání valného shromáždění OSN v New Yorku a marockému ministru školství Saidu Amzazimu poslal zprávu, že učivo o holocaustu musí být zahrnuto do kurikula marockých středních škol. „Historie, kterou učíme naše děti, musí zahrnovat široké spektrum názorů a příběhů. Musí prezentovat největší momenty lidstva, ale i jeho nejtemnější chvíle,“ citoval web krále. Rozhodnutí kvitovala současná šéfka UNESCO Audrey Azoulayová, ve Francii narozená dcera jednoho z židovských rádců marockého krále. „Mluvit o antisemitismu znamená bránit důstojnost všech lidských bytostí. Vzdělání je nejlepším prostředkem k prevenci všech forem diskriminace,“ tweetla. Stejně tak rozhodnutí marockého monarchy přijal s povděkem i izraelský ministr Michael Oren.

„Král Mohamed VI. vyslal světu hluboké morální poselství. Antisemitismus a popírání holocaustu je na Západě na vzestupu, přičemž lídr hrdé arabské země zavádí výuku o holocaustu do marockých škol se záměrem proti antisemitismu bojovat. Opravdu existuje naděje,“ napsal Oren na svůj Twitter.

Zpravodajský web Le Desk podotkl, že marocké království zahájilo už před nějakou dobou revizi náboženského obsahu školních učebnic i další změny, například snahu o zařazení dějin marockých židovských komunit a holocaustu. Zatím však není jasné, jakou formu bude výuka o holocaustu v marockých školách mít a v jakém jazyce.

Maroko je součástí Arabské Ligy, která Izrael bojkotuje a oficiálně jej jako stát neuznává. Nicméně roku 1994 spolu Rabat a Jeruzalém navázaly diplomatické vztahy a například Izraelci do Maroka mohou cestovat a obdržet platná víza. V samotném Izraeli dnes žije asi 800 tisíc lidí s dvojím izraelským a marockým občanstvím.