Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Madridský radní rezignoval kvůli nevkusnému vtipu o holocaustu

16. 6. 2015, -jg- |  Svět

MADRID – Čtyři roky starý antisemitský vtip donutil čerstvě zvoleného radního Madridu odstoupit z funkce. Guillermo Zapata z levicového hnutí Indignados (Rozezlení), které v roce 2011 organizovalo ve Španělsku masové protesty, z pozice radního odstoupil jen den poté, co byl v sobotu 13. června do této funkce zvolen. Přispěl k tomu hashtag #ZapataDemision (Rezignuj, Zapato), který se stal ve Španělsku virálním. Zapata totiž na svůj twitterový účet napsala hluboce urážlivý vtip o nacistických plynových komorách a také vtip o obětech pumových atentátů baskické separatistické skupiny ETA. Zapata v neděli 14. června rezignoval, svůj twitterový účet zrušil a za své vtipy se omluvil.

Kontrétně v roce 2011 Zapata na svůj Twitter ve španělštině napsal: „Víte, jak dostanete pět milionů Židů najednou do Seatu 600? V popelníku.“ Seat šestistovka je malé španělské auto a popelník měla být narážka na krematoria, kde v nacisté pálily oběti holocaustu. V neděli se Zapata za vtipy omluvil s tím, že původně byly součástí debaty „o hranicích humoru“.

„Nyní byli některé z mých tweetů, které byly součástí širší konverzace o černém humoru, obnoveny, s cílem prezentovat je jako myšlenky, které reprezentují moje myšlení – zatímco ve skutečnosti se s nimi vůbec neztotožňuji,“ uvedl Zapata. „Rozhodně odsuzuji všechny formy rasismu a samozřejmě také antisemitismus. Věřím, že židovský holocaust nám udělil lekci, kterou lidstvo nesmí zapomenout a musí zajistit, aby se už neopakovala,“ dodal.