Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Maďarský premiér Orbán velebil Miklóse Horthyho, Hitlerova spojence

28. 6. 2017, -jg- |  Svět

BUDAPEŠŤ – Maďarský premiér Viktor Orbán zahrnul při své středeční řeči Miklóse Horthyho mezi „výjimečné státníky“, kteří stáli v čele Maďarska poté, co se po první světové válce rozpadlo Rakousko-Uhersko. V pátek 23. června na to odpověděl András Heisler, předseda organizace Mazsihisz, která zastřešuje židovské obce v zemi. „Vážná historická zkušenost naší komunity dokazuje, že naše země byla historií 20. století pohřbena – a z velké části právě kvůli činům Miklóse Horthyho,“ řekl Heisler. Horthy podepsal protižidovské zákony, které byly v Maďarsku vydány roku 1938 a 1939, ale také už 1920. Heisler rovněž podotkl, že Horthy byl odpovědný za vyvraždění většiny maďarských Židů. „Myslíme, že by bylo více prospěšné, kdyby se současné politické vedení zaměřilo na otázky současnoti a budoucnosti namísto hodnocení Horthyho,“ stálo ještě v prohlášení Mazsihisz, která se s Orbánovou vládou názorově střetla již několikrát, a to právě kvůli vzdávání úcty postavám z maďarské minulosti, které jsou zatíženy antisemitskými činy.

Vládnoucí Orbánova strana Fidesz, která bere ohled na to, aby neztratila podporu krajně pravicového politického uskupení Jobbik, narazila v minulých letech na prostesty liberálních skupin, když chtěla oslavovat muže jako Miklós Horthy, Gyorgy Donath a Balint Homan. Tito bývalí politikové jsou krajní pravicí považováni za patrioty, ale mnoho Maďarů je vidí jako ostudné postavy své historie.

V roce 2014 organizace Mazsihisz krátce přerušila s Orbánovou vládou vztahy poté, co na budapešťském Náměstí svobody byla odhaleno sousoší, které podle mnohých minimalizovalo komplicitu Maďarska s nacisty v době holocaustu. Monument zobrazuje anděla, jež znázorňuje Maďarsko, který byl napaden orlem, tedy Německem.