Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Francouzský levicový europoslanec odmítl Macronovu řeč k uctění památky 75. výročí událostí na Zimním velodromu

21. 7. 2017, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Nedávno nově zvoleného prezidenta Francie kritizoval Jean-Luc Mélenchon, francouzský europoslanec a lídr Levicové strany. Na svém blogu rozhořčeně napadl řeč Emmanuela Macrona, kterou prezident přednesl na nedělní připomínce holocaustu a deportace francouzských Židů z pařížského Zimního velodromu. Prezident v ní uznal spoluvinu francouzského národa. Mélanchon nazval „totálně neakceptovatelné“, že Macron řekl, že „Francie, jako lid, jako národ, byla odpovědná za tento zločin.“ Podle Mélenchona totiž prezident nesprávně označil francouzskou vládu ve Vichy, vazala tehdejšího nacistického Německa, za tehdejší vládu Francie, zatímco legitimní francouzská vláda byla prý tehdy ta londýnská, exilová. Na připomínce 75. výročí deportací francouzských Židů Mélenchon rovněž kritizoval přítomnost Benjamina Netanjahua, izraelského premiéra, jehož vládu nazval tento krajně levicový politik „extrémně pravicovou.“ Macronův výrok, že antisionismus je novou formou antisemitismu pak Mélenchon nazval „zastaralou tezí.“

Francouzská židovská komunita naopak projev prezidenta na Vel d’Hiv, který zahrnoval zatím nejsilnější poznámky o francouzské komplicitě na perzekuci Židů v období šoa, kterých se kdy jaký představitel Francie dopustil, přivítala s velkým povděkem. Macron ve své řeči například odmítl skutečnost, že si někteří přejí poukázat na to, že „vláda ve Vichy nebyla reprezentantem francouzského národa“. „Nacisté věděli, že mohou počítat s poslušností loutkové vlády a tisíce Francouzů jim sloužili,“ řekl prezident.

Vichy vs. odboj

„Nikdy, v žádném okamžilku si Francouzi nevybrali vraždu a antisemitskou zločinnost,“ napsal Mélenchon, který byl ve své kariéře poslance často otevřeně protiizraelský a jeho kritici považují některé jeho výroky za antisemitské. „Ti, kdo nebyli Židé, nebyli tehdy všichni, jako francouzský lid, odpovědní za zločin, který se tehdy odehrál. Naopak skrze odboj a boj proti německému vetřelci a skrze ustavení republiky, z jejíhož území byli Němci vyhnáni, francouzský lid, Francouzi, prokázali, na které straně stojí,“ napsal Mélenchon.

Podobných poznámek, ve kterých odmítla odpovědnost Francie za události na Zimním velodromu, pařížském stadionu, kde bylo k deportacím „na východ“ shromážděno 13 tisíc francouzských Židů a posléze předáno nacistům, se před prezidentskými volbami dopustila i Marine Le Penová, předsedkyně krajně pravicové Národní fronty.