Dnes je 23. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Macron na 75. výročí deportace francouzských Židů odsoudil útoky na židovské jednotlivce, i stát Izrael

17. 7. 2017, -jg-  |  Svět

PAŘÍŽ – Na 75. výročí deportace francouzských Židů z pařížského Zimního velodromu prezident Emmanuel Macron v neděli 16. července zalitoval role, jakou část jeho národa hrála během druhé světové války a holocaustu a zároveň přislíbil bojovat proti novém vzestupu antisemitismu. „Nikdy se nepodřídíme porojevům nenávisti. Nikdy se nepodřídíme antisionismu, protože je to znovuvynalezený antisemitismus,“ prohlásil Macron u památníku holocaustu na pařížském stadionu, známém jako Zimní velodrom, nebo Vel d’Hiv, za účasti izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, francouzských přeživších a lovce nacistů Serge Klarsfelda a dalších. „Samozřejmě, byla to Francie, kdo zorganizoval shromáždění 13 tisíc lidí během 16. a 17. července 1942. Žádný Němec do toho nebyl přímo zapojen,“ řekl. Během holocaustu zahynulo 77 tisíc francouzských Židů, většina z nich v Osvětimi v okupovaném Polsku.

Někdejší francouzský prezident Francois Mitterand, který za války, předtím, než se připojil k odboji, sloužil jako nižší úředník francouzské vlády ve Vichy, roku 1992 prohlásil, stejně jako jeho předchůdci, že jedinými legitimními představiteli Francie za války byl odboj, vedený generálem Charlesem de Gaullem z Londýna, a nikoliv režim ve Vichy. Kolektviní zodpovědnost celé Francie za válečné události připustil až prezident Jacques Chirac roku 1995. „Zločinecké pošetilosti okupantů sekundovali Francouzi, francouzský stát,“ řekl tehdy.

Jenže letos před prezidentskými volbami rozpoutala kontroverze tehdejší prezidentská kandidátka a lídryně krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová, když sdělila, že Francie za deportace ze Zimního velodromu nenese žádnou odpovědnost. Později sdělila, že vláda ve Vichy byla nelegitimní a jedinou legitimní vládou byla ta generála De Gaulla. Macron její slova odsoudil s tím, že „samozřejmě Vichy nebyla celá Francie, ale byla to tehdejší francouszká vláda a administrativa.“

Antisionismus je nový antisemitismus

Macronova slova přicházejí k uším francouzských Židů, kteří tvoří největší komunitu Židů v Evropě, v době prudkého nárůst antisemitismu v zemi, způsobeného jak krajní nacionalistickou pravicí, tak fundamentalistickým islámem. Mezi dalšími oběťmi útoků extremistů z poslední doby přečetl i jména židovských obětí antisemitismu: Ilana Halimiho, který byl k smrti umučen roku 2006, čtyř mrtvých před židovskou školou v Toulouse v roce 2012 a čtyř lidí zabitých v košer supermarketu v Paříži před dvěma lety. Rovněž vyzval francouzské vyšetřovatele a policii, aby řádně vyšetřili vraždu Sary Halimiové, šestašedesátileté ortodoxní Židovky, kterou letos v dubnu vyhodil z okna jejího pařížského bytu její muslimský soused, přičemž její tělo neslo známky mučení.

Francouzský prezident navíc přirovnal útoky na židovské jedince k útokům na židovský stát a antisionismus označil za updateovanou formu antisemitismu. Antisionismus jako formu antisemitismu sice konzistentně označoval francozský premiér Manuel de Valls, ale prezident Francie dosud nikdy. Není rovněž zvykem, aby se francouzský prezident účastnil výročních setkání na Zimním velodromu. Macron přitom zároveň vyzval Izraelce a Palestince, aby obnovili mírová jednání, která by vedla k dvojstátnímu řešení, s uznanými a zabezpečenými hranicemi a Jeruzalémem jako hlavním městem.