Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Londýn: Vigílie za zabité Židy, která se konala v předvečer 80. výročí Křišťálové noci, skončila pokřiky o zabíjení Židů

11. 11. 2018, -jg- |  Svět

LONDÝN – Vzpomínková akce na Židy zabité při pogromech v arabských zemích, která se konala ve středu 7. listopadu v londýnském Hyde Parku, byla rozpuštěna výkřiky asi dvacítky mužů o zabíjení Židů. Skupinka proizraelských aktivistů se ve středu večer sešla v legendárním parku, který dává prostor řečníkům z širokého spektra názorů. Jen pár dní před 80. výročím Křišťálové noci sem přišli s izraelskými vlajkami a zapálili svíčky, aby si připomněli stovky Židů, kteří byli v té samé době zabiti při pogromech v arabských zemích. „Ještě předtím, než jsme vůbec začali, extremisté na nás pokřikovali hesla o zabíjení Židů,“ řekl Joseph Cohen, aktivista z hnutí Israel Advocacy Movement. „Ubíralo se to čím dál hůř, pokřikovali na nás a nenechali nás vzpomínat na své mrtvé, až jsme nakonec museli vigílii odvolat,“ dodal.

Cohen přitom natočil video, kde asi dvacet mužů umlčelo jeho řeč pokřikováním „Židé, pamatujte na Khaybar, Muhamadova armáda se vrací“. Tento na demonstracích se občas objevující arabský pokřik poukazuje na událost ze 7. století, kdy muslimové zmasakrovali a vyhnali Židy z města Khaybar, místa, jenž se dnes nachází v Saudské Arábii. Někteří z nich vykřikovali „Palestina“, oblklíčili prožidovské aktivisty a strkali do nich.

Německá svědkyně události na videu řekla, že když pronášel svou řeč křesťanský zástupce, atmosféra byla přátelská. „Kázal muslim a už se objevily pokřiky, ale atmosféra byla stále přátelská, ale jakmile Židé chtěli vzpomínat na své mrtvé, z nenadání se jakoby odnikud vynořil dav, jakmile se objevily vlajky, a začali s nadávkami proti lidem, kteří jen chtěli uctít své mrtvé.“ „Myslím, že to, co jsme viděli, byl antisemitismus,“ dodala.

Video z akce: