Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

Litevští neonacisté pochodovali v místě kaunaského masakru 10 tisíc Židů

18. 2. 2015, -jg- |  Svět

KAUNAS – Druhé největší litevské město, kde bylo za druhé světové války během jednoho dne zmasakrováno 10 tisíc litevských Židů, se stalo v pondělí 16. února dějištěm pochodu asi pěti set litevských ultranacionalistů. Někteří z nich přišli s nacistickými symboly a svastikami. V místním parku se setkali s dvacítkou členů místní židovské komunity, kteří zorganizovali protidemonstraci. Podle organizátora pochodu ultranacionalistů Tomase Skorupsise se nejednalo o antisemitskou akci, z jeho vlastních prohlášení je však zaměření akce jasné. „Je zde stále ještě mnoho Litevců, kteří nemohou Židům zapomenout, že během komunismu zabíjeli litevské bojovníky za svobodu a nezávislost,“ řekl například.

„Domnívám se, že bychom na to měli ale zapomenout a hodit minulost za hlavu,“ dodal Skorupsis. Jedná se o přitom o populární formulku často opakovanou zejména v krajně pravicových kruzích Pobaltských národů. Při tzv. Kaunaském masakru v říjnu 1941 bylo v přilehlých lesích kolem Kaunasu během jednoho dne zavražděno na deset tisíc příslušníků místní židovské komunity.

Pobaltské státy měly před druhou světovou válkou židovské komunity čítající stovky tisíc členů. Většina těchto lidí během holocaustu zmizela. Obyvatelé pobaltských zemí se na nacisty dívaly jako na hrdiny bojující se sovětskou komunistickou okupací jejich zemí. Často je zde přitom sovětská okupace přirovnávána k té nacistické. “Takovéto srovnání je nejen falešné, ale napomáhá k vymazání temných kapitol historie těchto států, namísto toho, aby se s nimi konfrontovali tak, jak to udělala většina evropských národů,” řekl Efrajim Zuroff z izraelské pobočky Centra Simona Wiesenthala, který byl na místě přítomen.

Během pochodu litevští nacionalisté dělali na Zuroffa a dalšího židovského aktivistu, Dovida Katze, obscénní posunky. Tři z nich se přitom se Zuroffem vyfotografovali, přičemž drželi transparent hlásající, že Izrael je rasistický stát a zobrazující africké uprchlíky na pochodu. V USA narozený Dovid Katz se do Vilniusu dostal před 16 lety, když zde vedl prostest proti uctívání nacistů v Pobaltských republikách. Neonacistický pochod se konal s oficiálním svolením místních úřadů.