Dnes je 19. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Litevský ombudsman pro akademickou etiku vypsal odměnu za vědeckou práci o válečných zločinech Židů

12. 2. 2018, -jg- |  Svět

VILNIUS – Litevský ombudsman pro etiku a postupy na akademických pracovištích nabídl finanční hotovost ve výši 1000 euro pro autora, který napíše diplomovou práci anebo jinou vědeckou publikaci, která by se zabývala válečnými zločiny provedenými výlučně příslušníky židovské národnosti. Ve čtvrtek 8. února o tom informovala litevská agentura LETA, načež o den pozdějí mluvčí litevského parlamentu Viktoras Pranckites vyzval k ombudsmanově rezignaci. Viglijus Sadauskas nabídku zveřejnil na svém blogu a dále ji specifikoval pro „studenta, univerzitního studenta, studenta postgraduálu, učitele nebo vědce, který shromáždí dokumenty, informace a materiály a napíše práci (o rozsahu alespoň 10 tištěných stran), o jednotlivcích židovské národnosti, kteří zabíjeli lidi a přispěli k deportacím a mučení.“ „Myslím, že by měl odstoupit,“ řekl Pranckites. Sadauskasovu výzvu označila za antisemitskou předsedkyně litevské židovské komunity Fania Kukliansky.

Nabídka litevského ombudsmana pro akademickou etiku Sadauskase přišla v době, kdy různé východoevropské státy, a nejen Polsko, vedou debatu na téma své komplicity s nacisty během holocaustu. Podobný zákon, jako nedávno schválil polský parlament, má Litva už od roku 2010.

„Pokud byste byl svobodný člověk, můžete si udělat jakoukoliv nabídku. Nicméně ombudsman pro etiku je jedna ze státních institucí,“ kritizoval Sadauskase i zástupce parlamentního mluvčího Gediminas Kirkilas. Sadauskas se však brání s tím, že odstoupí jen člověk, který udělal něco špatného. Jeho prý však k zaplacení za vědeckou práci na toto téma přiměla debata na jeho blogu ohledně „kolektivní odpovědnosti národů za činy pár jejich příslušníků.“ „Nemyslím, že jsem někoho ponížil nebo se někoho dotkl,“ dodal Sadauskas, jehož funkce vyprší letos v červnu.