Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Levicová strana v Nizozemí chce „zahájit debatu“ o zákazu obřízky novorozenců

2. 8. 2017, -mk- |  Svět

AMSTERDAM – Část mladších členů holandské strany D66, třetí nejsilnější politické strany v Nizozemí se zastoupením v parlamentu, by si přála zakázat nábožensky motivovanou chlapeckou obřízku u dětí. Už v květnu o tom napsal komentář do stranických novin předseda Mladých demokratů Wouter van Erkelens, nazvaný „Svoboda náboženských projevů končí tam, kde začíná obřezávání nezletilých“. Podle jeho názoru by měli mít chlapci svobodu sami se rozhodnout, zdali chtějí být obřezáni, až po dosažení určitého věku. To by ovšem znamenalo de facto zákaz židovské obřízky, která se má podle náboženských předpisů konat osmý den od narození chlapce. Jak uvedl server JTA, strana samotná však oficiálně nezastává žádné konkrétní stanovisko k dětské obřízce bez lékařské indikace. Podle jedné z vysoce postavených členek strany D66, Hanneke Gelderblom-Nakhoutové, která se sama hlásí k židovství liberálního proudu, chtěli její mladší straničtí kolegové na toto téma pouze „otevřít debatu“.

Ačkoli v některých západních zemích, především v Severní Americe, je chlapecká obřízka novorozenců považována za běžný preventivní zákrok, prováděný lékaři na velké části novorozenců bez ohledu na náboženskou příslušnost, v Evropě se debatuje o tom, zdali by se neměla nějak regulovat: za zákaz bojují zejména levicoví sekularisté a stoupenci krajní pravice.

V roce 2012 byla dokonce v některých částech Německa, Švýcarska a Rakouska skutečně zakázána poté, co německý soud rozhodl, že se jedná o „kruté zneužívání“. Tento rozsudek byl však později zrušen vyšší instancí.