Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Le Penová by zakázala veřejné nošení všech náboženských symbolů – včetně židovských jarmulek

20. 10. 2016, -mk- |  Svět

PAŘÍŽ – Pokud bude kandidátka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová v dubnových prezidentských volbách ve Francii úspěšná, zakáže veškeré nošení náboženských symbolů na veřejnosti, a to včetně křesťanských křížů či židovských jarmulek. Le Penová se netají tím, že opatření by bylo zaměřené primárně na muslimy, Židé a křesťané by však podle ní měli tuto „oběť“ přinést, protože je to v „národním zájmu“. Současný francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který bude kandidovat proti Le Penové, už oznámil, že bude podporovat zákaz nošení muslimských šátků na pracovišti. Ve Francii, známé svým důrazem na sekularizaci a na historicky dané přísné oddělení církve od státu, tento zákaz platí od roku 2004 na všech státních základních a středních školách.

O svém záměru prosadit tento zákaz hovořila Le Penová v nedělním (16.10.) rozhovoru pro francouzskou televizní stanici BFMTV. „Vím, že je to oběť, ale domnívám se, že situace je v dnešní době opravdu zlá… Věřím, že každý Francouz pochopí, že od každého z nich žádáme tuto oběť, abychom mohli bojovat proti šíření politického islámu,“ řekla Le Penová.

„Pokud jsme zakázali burky, měly bychom zakázat i jarmulky v celém veřejném sektoru,“ prohlásila a dodala, že proti nošení jarmulek sama nic nemá, ale „ve jménu rovnosti to musíme udělat. Nemůžeme zakázat pouze muslimské odívání, protože by pak řekli, že nenávidíme muslimy.“

Židovská komunita ve Francii přijala tato slova s nevolí. Již dříve v minulosti vyvolala Le Penová svými výroky ve zdejším židovském společenství, nejpočetnějším v EU, pobouření. Naposledy například vyzvala k zákazu modliteb ve školách a k zákazu podávání košer a halal stravy ve školních jídelnách.

Marine Le Penová stojí v čele třetí nejsilnější politické strany ve Francii, krajně pravicové Národní fronty. Ta v současné bezpečnostní a sociální situaci posiluje, zvláště poté, co zde v posledních dvou letech došlo k sérii dramatických teroristických útoků – naposledy získala hlasy 20 % francouzských voličů. Strana se profiluje mimo jiné silně sekularisticky a protinábožensky, především se však vymezuje proti muslimům.