Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Le Penová: Francie není zodpovědná za deportace Židů během šoa

12. 4. 2017, -rjw- |  Svět

PAŘÍŽ – Prezidentská kandidátka Marine Le Penová v neděli 9. dubna popřela, že by francouzský stát byl zodpovědný za deportace Židů do koncentračních táborů v období 2. světové války. Stalo se tak při smuteční slavnost i v pařížském Zimním velodromu, který se v roce 1942 stal sběrným táborem francouzských Židů, určených k deportaci do Osvětimi. „Myslím si, že Francie není zodpovědná za Zimní velodrom. Myslím, že obecně, mnohem obecněji, pokud je někdo odpovědný, pak ti, kdo byli v té době u moci, a to není Francie. Není to Francie.“ řekla Marie Le Penová, předsedkyně krajně pravicové Národní fronty. Stalo se tak při rozhovoru s novináři na místě někdejšího sběrného tábora.

Její slova vyvolala silnou odezvu: Sacha Ghozlan, předseda Unie židovských studentů, vyzval francouzské občany, aby se Le Penové postavili. Podle Rady zástupců židovských organizací Francie (CRIF) se Le Penová svými slovy „přihlásila k vichystickým tradicím svého otce /zakladatele strany Národní fronta Jeana-Marie Le Pena/“.

Volby jsou v dubnu

Izraelská ministryně zahraničí Cipi Chotovelyová prohlásila, že výrok Le Penové „odporuje historické pravdě, jak je vyjádřeno v prohlášení předchozího francouzského prezidenta, který uznal odpovědnost Francie za deportace tisíců Židů, kteří zahynuli během holokaustu.“ Tímto prezidentem je míněn Jacques Chirac, který uznal historickou odpovědnost francouzského státu na deportacích roku 1995. První kolo prezidentských voleb ve Francii se bude konat 23. dubna.