Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Kousek od Benátek soukromý majitel už léta provozuje fašistickou pláž, teď čelí stíhání

11. 8. 2017, -jg- |  Svět

BENÁTKY – Čtyřiašedesátiletý Gianni Scarpa, správce pláže Punta Canna v Sottomarině, kousek na jih od Benátek, čelí vyšetřování italské policie. I když je propagování fašismu v Itálii trestné, jeho soukromá pláž léta tematicky oslavovala někdejšího italského fašistického vůdce Benita Mussoliniho. Už podle vstupního štítu mělo jít o „antidemokratickou zónu s režimem“. Několikrát denně Scarpa svým „plážovým vysíláním“ návštěvníky informoval, že jej demokracie „znechucuje“ a že bude bojovat proti „lidské špíně, která tvoří 50 % populace a která se sem naštěstí nemůže dostat“. Dále podpořil myšlenku „totálního vyhlazení drogově závislých“ a i letos rozšířil sbírku plakátů, které pláž zdobí. Na jednom z nich je například malé dítě, jak hlásá: „dědečku Benito, vrať se nám zpátky, za spravedlivou a čistou Itálii“. Dveře jedné ze sprch zas zdobila cedule „plynová komora – vstup zakázán“. Pláž pojme až 650 hostí a místní, kteří sem pravidelně chodí, mají ve zvyku se zde zdravit vztyčením pravice.

Pláž se dostala do pozorností veřejnosti až poté, co o ní prvně napsal italský deník La Repubblica. Policejní složky v ní pak letos 9. července podnikly zásah, načež Scarpovi hrozí stíhání za trestný čin „schvalování fašismu“. Předsedkyně Unie italských židovských obcí Noemi Di Segniová vyjádřila pohoršení nad tím, že státní orgány neměly dlouho ponětí, co se přímo před jejich očima děje. „Jsem znepokojena.. je na pováženou, že bylo na novinářích, a ne na státních orgánech, aby byl odsouzen tak ostudný případ,“ řekla. „Kde jsou všichni politici a instituce, které by měly být na pozoru? Obrázky, které jsme viděli, jsou urážkou památky šoa i demokratických institucí naší země,“ dodala pro Jewish Chronicle Di Segniová.

Počet návštěvníků vzrostl

Poté, co se kauza dostala na přetřes v italských médiích, Gianni Scarpa popřel, že by kdy sympatizoval s fašismem, sám sebe popsal jako osobu „apolitickou“, své tirády jako „žertíky“ a citoval přitom svobodu projevu. Za tři týdny poté, co reportáž o fašistické pláži odvysílala televize, z pláže zmizelo její nejvíc kontroverzní příslušenství, jako nápis o plynové komoře a plakáty s Mussolinim. Navíc namísto toho, aby kontroverzní případ návštěvníky pláže odlákal, pravý opak se stal pravdou. Cedule s nápisem „plně obsazeno“ se teď na pláži objevuje už v 11 hodin dopoledne a její facebooková stránka získala nové fanoušky po tisících. V současnosti má 11 a půl tisíce „likes“.