Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Kosovo zabránilo útoku ISIS na izraelské fotbalisty, zakázalo antisemitskou literaturu

30. 11. 2016, -jg- |  Svět

PRIŠTINA – Kosovský prezident Hashim Thaçi se rozhodl zakázat prodej a distribuci antisemitských knih, které byly až dosud volně k prodeji na ulicích hlavního města. Stalo se tak poté, co si na jejich prodej stěžoval izraelský odborník na antisemitismus Ido Daniel, který do Prištiny zavítal jako účastník konference Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) proti rasismu a radikalismu. Když se Daniel procházel po prištinském hlavním bulváru, našel v mnoha venkovních stáncích k prodeji nepokrytě antisemitskou literaturu, například hned tři verze Mein Kampf v albánštině. Kosovo v současnosti bojuje s podněcováním a rekrutováním svých občanů k extremistickým organizacím jako je Islámský stát (ISIS). Navíc jen před několika dny kosovská policie podle agentury AFP oznámila, že zhatila koordinovaný útok ISIS na izraelské fotbalové mužstvo při kvalifikaci na mistrovství světa, kdy se dne 13. listopadu měl utkat albánský a izraelský tým v sousední Albánii. V Kosovu bylo zatčeno 19 lidí a šest také v Albánii a Makedonii.

Ido Daniel se po své zkušenosti s nepřeberným množstvím antisemitské literatury, kterou viděl, jak je v ulicích Prištiny ve velkém nabízena, obrátil za pomoci Shimona Samuelse z Centra Simona Wiesenthala na kosovské ministerstvo pro vnitřní bezpečnost a také prezidenta Hashima Thaçiho, aby případ vyšetřil. „Tisíce lidí zde každodenně chodí a kolik z nich je vystaveno tomuto jedu,“ reagoval na svou návštěvu Prištiny Daniel. „Zdá se, že máme co dočinění s celým průmyslem antisemitské literatury přeložené do albánštiny a místních jazyků, která je součástí organizované kampaně podněcování proti balkánským Židům. Lidé v Kosovu jsou dnes víceméně proizraelští, ale co může přijít za deset let?“ sdělil Daniel.

Thaçi odpovědel dopisem, v němž zdůraznil, že Kosovo bere otázku šíření nenávistných ideologií velmi vážně. „Bez ohledu na to, že tyto incidenty jsou u nás vzácné, mohu vás ujistit, že jsem pověřil činné orgány, aby případ vyšetřily a přijaly veškerá nezbytná opatření, aby se zabránilo šíření nenávisti, které je ve zjevném rozporu s ústavou,“ napsal kosovský prezident.