Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Koronavirus: Za jakých podmínek můžete do Izraele

6. 3. 2020, -rjw- |  Svět

IZRAEL – Podobně jako další země, také Izrael přijal opatření, snižující riziko šíření infekce. Některým z nás se tak rozplynuly vyhlídky na svátky ve Svaté zemi (ať už Purim nebo Pesach). Smůlu mají například ti, kdo byli na lyžích v Alpách.

Z velké části Evropy se do Izraele nedostanete

Od 4. března 2020 odmítají izraelské úřady vstup jakékoli osobě, která není izraelským rezidentem nebo občanem a která v posledních 14 dnech cestovala do Číny, Thajska, Hongkongu, Singapuru, Macaa, Jižní Koreje, Japonska, Itálie, Rakouska, Švýcarska, Německa, Francie a Španělska (toto opatření se nevztahuje na osoby, které v daných zemích pouze procházeli tranzitem na letišti). – Pokud jste ale jeli pouze běžkovat do Jeseníků, neztrácejte naději.

Situace se ale může změnit…

Cestující mohou být podrobeni kontrolám na letištích nebo na hraničních přechodech a měli být připraveni na další cestovní omezení, která mohou být oznámena s malým nebo žádným předstihem. – Jinými slovy, pokud se chystáte v příštích dnech do Izraele, počítejte s nečekanými situacemi, jako například rozšíření zákazu i na ČR, nebo vyšetření během letištní kontroly. A váš let může být zrušen i “z hodiny na hodinu”.

Situace v Izraeli

V Izraeli je k dnešnímu dni 17 nakažených. Všichni jsou v karanténě a za několik dní prožijí velmi netypické čtení Megily. Cca 70 000 Izraelců je v domácí karanténě. Mezi nakaženými je také jedna občanka USA, která v minulých týdnech pobývala v Jeruzalémě. Dalším problémem je, že koronavirus byl diagnostikován u 14 řeckých turistů, kteří se vrátili ze zájezdu do Izraele a Egypta. Není přitom jasné, ve které z těchto zemí se nakazili; pokud by počet nakažených z Izraele rostl, může se také Izrael stát jednou ze zemí, jejíž návštěva vás dostane do karantény.
Izrael je přitom ohrožen z několika důvodů: Prvním je to, že mnoho Izraelců část rodiny v zahraničí (obvykle ne v jedné, ale několika zemích), takže přirozená fluktulace osob je zde obecně vysoká. Druhým jsou vysoké počty poutníků z celého světa, navštěvujících posvátná místa. A třetím důvodem jsou již zmíněné blížící se svátky. Tradiční purimové veselice a posílání darů (šlachmones) by mohly přenos viru snadno urychlit. Část oslav už proto byla zrušena (to se týká i USA).