Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Kniha židovských modliteb Marilyn Monroe je k mání v dražbě. Hvězda k judaismu konvertovala roku 1956

25. 10. 2018, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Letos v listopadu může jeden z fanoušků Marilyn Monroe vydražit sidur, čili židovskou modlitební knihu, která slavné hvězdě patřila. Marilyn konvertovala k judaismu roku 1956, krátce před svým sňatkem s americko-židovským spisovatelem Arthurem Millerem, avšak ne pouze účelově pro potřeby sňatku, jak se mohlo na první pohled zdát. Zápisky, které si Marilyn do siduru s obálkou v krémově barvě, jenž byl vydán roku 1922 ve Vídni, dělala, svědčí spíše o opaku. Ačkoliv se pár po pěti letech manželství rozvedl, Monroe tehdy prohlásila, že se opustit svou novou víru nechystá. To ostatně potvrdil i rabín Robert Goldburg z reformní obce Mishkan Israel v New Heawen ve státě Connecticut, který na proces konverze dohlížel a pár oddal. Sdělil, že i jemu Marilyn Monroe řekla, že pro ni stále platí její závazek být Židovkou. Vzhledem ke stavu siduru, jenž je plný poznámek „napsaných patrně Marilyninou rukou“ a jehož hřbet se již pomalu rozpadá, to vypadá, že jej blonďatá hvězda stříbrného plátna používala.

Podle jednoho dopisu rabína Goldburga, který zaslal roku 1962 řediteli archivů reformního hnutí amerických Židů v Cincinnati, Arthur Miller na židovské konverzi své snoubenky netrval a šlo spíše o její iniciativu. V dopise vysvětluje, jak se s Marilyn setkal v jejím bytě na Manhattanu, kde mu řekla, že kromě „fundamentalistického protestantismu, který odmítá, se jí žádného jiného náboženského vzdělání nedostalo“. Když mluvila o tom, co ji přitáhlo k judaismu, byli to podle ní židovští lidé, které znala, zejména Miller, a potom také „racionalita judaismu – jeho etické a prorocké ideály a jeho koncept života v blízkém rodinném kruhu,“ napsal rabín.

Goldburg dal zpočátku Marilyn několik knih, které si měla přečíst, včetně „Kdo je Žid?“ od Morrise N. Kertzera. „Marilyn nebyla intelektuálně založená osoba, ale byla upřímná ve své touze se učit.“ „Bylo jasné, že její schopnost koncentrovat se delší časový úsek byla omezena. Nicméně jsem cítil, že základním principům judaismu porozuměla a akceptovala je,“ napsal dále.

Marilynina konverze k judaismu s sebou nesla následky i v amerických médiích, která popisovala sňatek nejslavnějšího sexsymbolu století s váženým dramatikem a členem komunistické strany leckdy s ironií. „Nejznámější americká blonďatá hvězda pohybujících se obrázků se nyní stala miláčkem levicových intelektuálů,“ poznamenal tehdy sloupkař Walter Winchell. Egypt měl podle Jeffreyho Meyerse, jenž je autorem její monografie, bezprostředně po její konverzi zakázat promítání filmů, kde vystoupila.

Podle Meyerse po rozvodu s Millerem v roce 1961 si některé židovské zvyky stále ponechala – například mezuzu na dveřích. Když ale v srpnu 1962 zemřela na předávkování se prášky, její druhý manžel Joe DiMaggio pro ni zajistil luteránský pohřeb. „Je pravda, že není pohřbena na židovském hřbitově. Nicméně když byla naživu, považovala se za Židovku,“ řekl listu Washington Post Jonathan Greenstein, který bude v listopadu její sidur dražit.

Současným vlastníkem siduru je Američan žijící v Izraeli, který sidur zakoupil v aukci domu Christie’s roku 1999. Modlitební kniha se objevila v aukci už roku 2017, avšak tehdy zůstala neprodaná. Počáteční cena, kterou nyní aukční síň J. Greenstein & Co., Inc. zveřejnila na svých webových stránkách, je 4600 USD.