Dnes je 28. 3. 2020
Zpravodajství
O projektu

Kdyby se Polsko vyrovnalo se Židy v restitucích, šlo by o Hitlerovo posmrtné vítězství, řekl premiér Morawiecki

22. 5. 2019, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Kdyby mělo Polsko vyplatit restituce za židovský majetek, který zkonfiskovali němečtí nacisté a po nich znárodnil polský komunistický režim, rovnalo by se to „Hitlerovu vítězství i po jeho smrti“. To prohlásil v neděli 19. května polský premiér Mateusz Morawiecki voličům ve městě Lodž. Dodal ještě, že tím by se Polsko změnilo z oběti nacistů na pachatele a že jeho strana Právo a spravedlnost nebude nikdy s restitučními nároky souhlasit. Podnětem pro tato slova byla skutečnost, že nedávno začaly na polské úřady tlačit USA, aby se vypořádaly s kompenzacemi pro přeživší holocaust, ale i s majetkem po Židech zlikvidovaných na území Polska, kteří nezanechali dědice, jak to požaduje zákon 447, který prezident Trump podepsal před rokem. Polsko je totiž jedinou zemí EU, která dosud nepřijala komplexní legislativu na restituci nebo náhrady soukromého majetku ukradeného Židům po válce a během ní. Morawiecki prohlásil, že pokud USA podle tohoto zákona požadují, aby Varšava vyplácela kompenzace, měly by tyto požadavky přesměrovat přímo na Berlín.

Proti slovům polského premiéra se ozvali lídři Izraele, USA, Velké Británie a některé židovské skupiny. Podle předsedy Světového židovského kongresu Ronalda Laudera je „neochota uznat, že oběti holocaustu a přeživší mají nárok na trochu materiální spravedlnosti, je dost nešťastná“. Řekl ještě, že pokud Morawiecki skutečně řekl, že náhrady za majetek zkonfiskovaný Židům by byly posmrtným Hitlerovým vítězstvím, jde o výrok „alarmující svou extrémností“.

V pondělí vydala polská ambasáda v Izraeli plné znění Morawieckého komentářů ohledně placení restitucí a vysvětlení. Světová židovská restituční organizace téhož dne prohlásila, že „toto stanovisko, pakliže je o něm informováno korektně, je hluboce necitlivé k přeživším holocaustu a jejich rodinám“. Izraelský ministr životního prostředí a záležitostí pro Jeruzalém Zeev Elkin řekl, že „nikdo neobviňuje Polsko za holocaust, ale stanoviska polského premiéra jsou chybná“.

Morawiecki už dříve tento měsíc prohlásil, že Polsko nebude nikdy platit restituce, poněvadž Poláci byli největšími oběťmi druhé světové války. Polsko bylo před druhou světovou válkou domovem největší evropské komunity Židů. Žilo jich zde kolem 3,2 milionu, což činilo asi 10 % obyvatel Polska. Většina polských Židů byla zavražděna při masakrech nebo v koncentračních a vyhlazovacích táborech, které nacističtí okupanti na území Polska zřídili.