Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Každoročního pochodu k připomenutí lotyšských prohitlerovských legií se účastnili veteráni v uniformách SS

21. 3. 2018, -mk- |  Svět

RIGA – Pochodu k uctění Dny památky lotyšských legionářů, tedy těch, kteří bojovali proti Sovětskému svazu v řadách 15. a 19. granátnické divize Waffen SS, se minulý pátek (16.3.) v lotyšském hlavním městě Riga účastnili také veteráni z těchto legií, někteří dokonce v uniformách. Jejich pochod přišlo podpořit několik stovek lidí a vlály lotyšské vlajky. Jedná se v Evropě i mimo ni o jedinou podobnou akci svého druhu, kde se veřejně oslavuje památka vojáků bojujících v řadách SS. Jeden muž byl během pochodu zatčen, když nesl plakát s fotografií vojáků vraždících Židy. Lotyšští legionáři se připojili k SS dobrovolně, aby za druhé světové války bojovali za nezávislost země proti Sovětskému svazu, a dodnes jsou připomínáni jako hrdinové. Před válkou žilo v Lotyšsku 70 tisíc Židů, kteří byl takřka naprosto vyhlazeni nacisty a jejich pomahači.

Policie nepovolila shromáždění protestující proti tomuto pochodu a průvod veteránů a jejich příznivců doprovázela masivní ochrana policejních kordonů. Přesto se u průvodu kromě místních lidí rozdávajících veteránům spontánně květiny objevila hrstka protestujících z organizace Lotyšsko bez fašismu. Nesli transparenty jako „Bojovali za Hitlera“ či „Jestli někdo vypadal jako nacista a choval se jako nacista, byl to nacista“. Nikdo z antifašistů nebyl na akci zatčen.

Za účasti stovek policistů nakonec veteráni došli až k Památníku svobody a během zpěvu vlasteneckých písní zde položili věnce na památku padlých kamarádů. Organizátoři pochodu z několika různých nacionalistických skupin poté odvezli veterány na hřbitov, kde jsou padlí legionáři pohřbeni.

„Je hanba, že se něco takového v Evropě děje,“ řekl serveru JTA Aleksejs Saripovs z organizace Lotyšsko bez fašismu a doplnil, že EU by měla na Lotyšsko tlačit, aby takové akce nepovolovalo.

Podle lotyšské vlády nebyla lotyšská legie skutečnou jednotkou SS a dobrovolníci, co vstoupili do jejích řad a stali se tak součástí Hitlerova vojska, chtěli jen nezávislost pro svou zemi. Příznivci veteránů také tvrdí, že se vojáci lotyšské legie za války nezúčastnili pronásledování a vyvražďování Židů. Existují však nezpochybnitelné historické doklady toho, že tomu tak bylo.