Dnes je 4. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Káva ze Starbucksu už nebude košer. Společnost, která dosud dohlížela nad řetězcem, ukončila svůj košer friendly program

15. 7. 2018, -jg- |  Svět

SEATTLE – Ti, kdož upřednostňují kávu značky Starbucks, protože je košer, se brzy budou muset poohlédnout po náhradním produktu někde jinde. Košer certifikaci udělující společnost Star-K minulý týden oznámila, že již nebude nadále moci označit jako košer velké množství nápojů, které nadnárodní řetězec prodává. Společnost Star-K léta sestavovala seznam produktů Starbucks, které jsou košer „friendly“, aniž by přitom tyto výrobky nesly košer certifikaci. V minulých letech tak bylo ze Starbucksu košer i dokonce i frapučíno, jež bylo k mání na každé z více jak 28 tisíc poboček po celém světě. Mnoho zákazníků se proto se změnou nesmiřuje lehce. Od čtvrtka 12. července je na internetu přístupná petice s názvem „Udělejte Starbucks znovu košer“. K dnešku ji podepsalo přes 8,4 tisíce lidí.

Problém tkví podle zpráv v tom, že před nedávnem začal Starbucks prodávat i sendviče, přičemž některé obsahují i slaninu nebo nekošer sýry. To vyvolalo otázku, zda jsou kuchyňská náčiní potřebná k přípravě nekošer sendvičů v obchodě umývána spolu s těmi, která se používají při přípravě kávy.

Společnost Star-K tak zákazníkům doporučila, aby si symboly na jednotlivých produktech hlídali sami, nicméně aktualizovala na svých webových stránkách seznam nápojů, které ve Starbucks stále ještě košer jsou. Je mezi nimi například Americano, espresso, ale například i ice-latte s příchutí caramel brulée. Rozlišuje se i mezi nápoji košer v případě, že jde o zákazníky na cestách (tj. není k mání žádná lepší možnost) a mezi pobočkami, které neprodávají produkty s masem a sýrem. To ale zákazníkům stojícím za peticí, kteří dřív byli při koupi košer nápojů v řetězci Starbucks navyklí na větší pohodlí, nestačí.

„Společnost, která uzavřela všechny své obchody na 8 hodin kvůli školení o citlivosti poté, co lidé chtěli užívat jejich toalet bez nákupu, by mohla projevit alespoň trochu citlivosti vůči ortodoxním Židům, kteří chtějí být platícími zákazníky,“ stojí v jednom komentáři pod peticí.