Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Katar si platí PR firmu, aby vylepšil svůj obraz mezi americkými Židy

11. 9. 2017, -mk- |  Svět

DAUHÁ/WASHINGTON – Katar, malý, ale bohatý ropný emirát v Perském zálivu, kterému hrozí mezinárodní izolace kvůli jeho podpoře Hamásu a Muslimského bratrstva, chce nyní vylepšit své jméno ve Spojených státech, zejména mezi americkými Židy. Tamní představitelé se rozhodli za tím účelem podepsat smlouvu s americkou PR agenturou Stonington Strategies, které za její služby bude platit 50.000 dolarů měsíčně. V čele této agentury stojí Nick Muzin, židovský republikán, který v minulosti například vedl kampaň proti íránské jaderné dohodě anebo poskytoval poradenské služby republikánským senátorům Tedovi Cruzovi a Timu Scottovi. Právě úzké vztahy Kataru s Íránem a extremistickými hnutími na něj napojenými jsou přitom důvodem, proč se Katar dostal pod mezinárodní diplomatický tlak, podporovaný na Blízkém východě zejména Saúdskou Arábií.

Podle informací na webu O’dwyer’s Report, který zprávu přinesl jako první, je cílem kontraktu mezi Katarem a příslušnou PR firmou „posílení vztahů Kataru se Spojenými státy a vybudování mostů směrem k židovské komunitě“. Článek na zmíněném internetovém serveru rovněž citoval ředitele Stonington Strategies Nicka Muzina, podle něhož je spojení s Katarem „v nejvyšším zájmu USA a židovské komunity, protože nesmíme připustit, aby se Katar stal zemí ostrakizovanou svými sousedy, což by jej vehnalo do sféry íránského vlivu“.

Jiní však tento krok spíše kritizují. Například Steve Rabinowitz, washingtonský politický poradce spolupracující s katarskou opozicí proti tamnímu režimu, řekl deníku Haaretz: „Katar platí miliardy dolarů za svou propagandu a PR po celém světě, která zahrnuje i vlastní televizní stanici. Půl milionu dolarů ročně za to, aby si namluvil americké Židy, je z tohoto hlediska pakatel – a my Židé budeme hloupí, pokud mu na to skočíme.“