Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Kanadští Židé šokováni střelbou v ottawském parlamentu

24. 10. 2014, -jg- |  Svět

OTTAWA – Kanadské židovské organizace zvyšují bezpečnostní opatření poté, co tentoo týden dva kanadští teroristé zabili dva kanadské vojáky. Zatím ještě není jasné, zda dva izolované incidenty, z nichž jeden se stal ve středu 22. října v kanadském parlamentu a druhý o dva dny dříve, spolu nějak souvisely, ani zda by mohla být ohrožena i kanadská židovská komunita. Nicméně teror se Kanadě dosud vyhýbal a lidé jsou útoky šokováni. I proto se komunitní představitelé se rozhodli podniknout preventivní kroky.

Dva teroristické útoky v jednom týdnu, jež si vyžádaly život dvou vojáků, otřásly kanadskou veřejností. Země totiž byla doposud vůči podobným událostem většinou imunní. Ačkoliv podle dostupných zpráv žádné bezprostřední ohrožení kanadským Židům nehrozí, židovské instituce se rozhodly zvýšit svá bezpečnostní opatření. „Židovská komunita bere tyto útoky velmi vážně,“ řekl Martin Sampson z Centra pro Izrael a židovské záležitosti v Ottawě. „Postupujeme podle bezpečnostních protokolů a zůstáváme ostražití,“ dodal. Ředitel pobočky kanadské Bnej Brit Frank Dimant sdělil ve svém prohlášení, že „útoky provedené v hlavním městě ukazují, že Kanada přestává být imunní vůči nebezpečí ze strany jedinců, kteří uchovávají a propagují radikální ideologie.“ Kanadská židovská komunita má přibližně 380 tisíc členů.

Ve středu 22. října v Ottawě dvaatřicetiletý Michael Zehaf-Bibeau zaútočil na vojáka hlídkujícího u památníku obětí válek u kanadského parlamentu. Rezervistu s nenabitou zbraní zastřelil. Útočník uprchnul do budovy parlamentu, kde ho zastřelila parlamentní ozbrojená stráž. Usmrcený útočník byl údajně alžírského původu a kanadské úřady mu již dříve zabavily pas, když se chystal vycestovat do zámoří, konkrétně do Libye. Zabitý hlídkující voják byl čtyřiadvacetiletý Nathan Cirillo, záložník z Hamiltonu. O dva dny dříve, v pondělí 20. října, Martin Rouleau z provincie Québec autem najel na předměstí Montrealu do dvou vojáků, přičemž jednoho z nich zabil. Sám byl zastřelen policií.