Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Kalifornský imám se omluvil za kázání, kde útočil proti Židům kvůli mešitě al-Aksá

30. 7. 2017, -mk- |  Svět

WASHINGTON – Imám Amar Šahin z mešity v kalifornském Davisu se omluvil za své kázání, vyslovené minulý týden v pátek, v němž se pohoršoval nad uzavřením mešity al-Aksá a volal po jejím „osvobození od židovské špíny“. V přepisu organizace MEMRI, která monitoruje protižidovské nálady na Blízkém východě a v muslimských komunitách, kázání pokračovalo: „Bože, znič ty, kdo uzavřeli mešitu al-Aksá. Bože, spočítej je jednoho po druhém a zahub je do posledního!“ Později se Šahin omluvil a prohlásil: „Řekl jsem věci, které Židy bolestně zasáhly. To je nepřijatelné. Hluboce mě mrzí bolest, kterou jsem způsobil. Záměrně někomu ublížit – Židu, muslimovi či komukoli jinému – je to poslední, co bych vědomě chtěl udělat. Nechovám takové úmysly.“ Dodal, že jeho řeč se nesla v duchu nenásilí a že výrok, vytržený z kontextu, byl zaměřený pouze na „utlačovatele“, tedy přímo ty, kteří mešitu uzavřeli, nikoli na všechny příslušníky židovského náboženství.

Ačkoli někteří imáma Amara Šahina hájí s poukazem na jeho působení – Šahin prý ve svých kázáním brojí proti Islámskému státu, extremismu a islamistickému terorismu – místní muslimští i židovští představitelé prohlašují, že chápou zděšení nad jeho kázáním.

Hamza el-Nakhal, dlouhodobý člen muslimské komunity v Davisu a býval předseda výkonné rady Islámského centra, sdělil novinářům, že video zaznamenávající asi hodinu trvající Šahinovo kázání pokládá za „znepokojivé“. „Jsem znechucen kroky izraelské vlády, která zabraňuje muslimům modlit se v mešitě al-Aksá, současně ale jsem znechucen i každým náboženským vůdcem, který nevyužije příležitosti, aby uklidnil svou kongregaci,“ prohlásil el-Nakhal. „Hovořil v hněvu, a to neměl dělat.“

Americká muslimská organizace MPAC (Muslim Public Affairs Council), která zastřešuje muslimské komunity po Spojených státech, rovněž imámovo kázání odsoudila s tím, že v něm byl zneužit a dezinterpretován jeden z hadíthů proroka Mohameda. Podle organizace dotyčný hadíth nevyjadřuje zavržení Židů u posledního soudu, nýbrž spíše cílí na harmonii mezi monoteistickými náboženstvími. MPAC rovněž kritizovaly organizaci MEMRI, že zde i v mnoha dřívějších případech vytrhla z kontextu část kázání tak, aby vrhla na muslimy co nejhorší světlo. MEMRI si však za svým překladem podle serveru JTA stojí.

VIDEO – kázání imáma Šahina (v originálním znění, anglické titulky)