Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Jsme garantem židovského života v zemi,“ hlásá německá krajně pravicová AfD

13. 4. 2017, -jg- |  Svět

BERLÍN – Frauke Petryová, předsedkyně populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) prohlásila, že její strana je v současnosti „jedním z mála politických garantů židovského života v Německu, a to i přes ilegální antisemitskou migraci do země.“ Sdělila to minulý čtvrtek 6. dubna německému deníku Die Welt poté, co odmítla slova prezidenta Světového židovského kongresu Ronalda Laudera, který pro ten samý deník nazval stranu AfD „ostudou Německa“ a vyslovil naději, že tato strana brzy zmizí z politické scény země. Na slova Petryové reagovala ex-předsedkyně Centrální rady Židů v Německu a hlava židovské obce v Mnichově Charlotte Knoblochová, která řekla, že strana podporuje „otevřené a nenápadné vyjadřování rasistických, xenofobních a antisemitských výroků, falšování dějin a relativizaci nebo popírání holocaustu a otevřeně se pohybuje blízko neonacistické scény.“ „Od takových projevů a lidí, kteří zaujímají v řadách strany i ty nejvyšší posty, se strana distancuje jen laxně, pokud vůbec, a bez trvalých následků. Je neuvěřitelně drzé, že se AfD snaží využívat oprávněné obavy Židů, které existují, pokud jde o antisemitismus mezi muslimy v Německu,“ uvedla Knoblochová.

Když Petryová poukazovala na nebezpečí, kterému němečtí Židé čelí v Německu kvůli „ilegální antisemitské imigraci“, měla tím na mysli imigraci muslimů. Dále listu Die Welt sdělila, že AfD byla demokraticky zvolena do mnoha regionálních zastupitelství a je tudíž legitimní demokratickou silou v německé politice. Dále podle ní strana AfD upozorňuje na nebezpečí masové ilegální imigrace a je proti bojkotu Izraele a hnutí BDS, jenž zas naopak v Německu prosazují některé levicové strany. Na druhou stranu má AfD přitom v programu zákaz rituálních porážek dobytka a hlasy, které požadovaly i zákaz rituální obřízky, byly odmítnuty na sjezdu strany loni.

Ironie multikulti

Navzdory těmto kontroverzím strana AfD přilákala i židovské voliče a někteří z nich jsou dokonce členy strany nebo jejími politickými kandidáty. Mnozí z nich udávají jako důvod pro podporu protiislámské a protiuprchlické rétoriky strany obavu z antisemitismu u narůstající muslimské populace v Německu. Minulý týden světová média přinesla příběh čtrnáctiletého chlapce, který musel opustit svou střední školu v Berlíně poté, co jej jeho spolužáci tureckého a arabského původu začali fyzicky i verbálně šikanovat když zjistili, že je židovského původu. Škola byla přitom ironicky součástí projektu „Školy bez rasismu – školy s kuráží“, jehož členové se zavazují dodržovat principy multikulturního a mezináboženského respektu.