Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Jozef Tiso za války zachraňoval židovské životy,“ myslí si slovenská poslankyně

28. 10. 2016, -jg- |  Svět

BRATISLAVA – „Jozefu Tisovi zasadili v Izraeli strom za záchranu židovských životů, ale potom se to nějakým způsobem zrušilo,“ tvrdí slovenská poslankyně Natália Grausová. Podle ní se jednalo „asi o 30 tisíc a víc Židů“, kterým zachránil vůdce Slovenského státu, satelitu Německé říše za druhé světové války, život. Jeho odsouzení po válce na smrt pak prý byl podle ní „akt Benešovy pomsty za to, že si Slováci dovolili mít vlastní stát.“ Lékařka a poslankyně za Kotlebovu ĽSNS pronesla své výroky na půdě slovenského parlamentu, který přitom tento týden schválil novelu trestního zákoníku, který má ulehčit posílat do vězení za přečiny spojené s extremismem. Fiaskem podle slovenských médií skončilo i první zasedání parlamentní komise pro boj proti fašismu. Hned na jeho začátku se zúčastnění rozhádali kvůli Izraeli. Nedlouho poté se předseda parlamentu Andrej Danko rozhodl podat návrh na disciplinární řízení s poslancem Igorem Matovičem (OĽaNO), který přirovnal rozpravu o změně jednacího pořádku k „fotbalovému zápasu dozorců a Židů v koncentráku“. Stíhat chce však Danko za rasistické řeči i Kotlebovy poslance.

Matovič tento týden na půdě slovenského parlamentu kritizoval návrh o změnách v jednacím pořádku těmito slovy: „Je to jako by si v koncentračním táboře řekli, že si Židé zahrají fotbal s dozorci. A náhle by ti dozorci řekli, že my jsme dozorci a tak náš šéf koncentráku bude rozhodčím. Je to přesně taková zvrácenost. My jako opoziční poslanci taháme v tomto za kratší provaz. Tak, jako Židi v koncentráku.“

„Jak si dovoluje porovnávat život Židů v koncentračním táboře se svým životem poslance?“ kritizoval Matoviče předseda Národní rady Andrej Danko. Matovičovy výroky odsoudil i Ústřední svaz židovských a náboženských obcí na Slovensku (ÚZŽNO). Podle předsedy svazu Igora Rintela jimi Matovič zlehčoval holocaust. „Igor Matovič si zřejmě neuvědomuje, že Židům šlo o život, a fotbal v koncentračním táboře bylo to poslední, co by chtěli dělat,“ řekl Rintel a připomenul, že během druhé světové války ztratilo Slovensko 70 tisíc občanů jen proto, že se narodili jako Židé.

K výrokům poslankyně Grausové o záchraně židovských životů Josefem Tisem pak předseda ÚZŽNO ve svém prohlášení dodal, že jde o lživou konspiraci, která je stará již několik desetiletí a ohánějí se s ní extremisté. „Chceme vyjádřit lítost nad skutečností, že někteří poslanci a poslankyně Národní rady hluboce překrucují historická fakta a šíří nejprimitivnější pověry o historii židovské komunity,“ sdělil Rintel.

Disciplinární řízení začíná s poslancem imunitní a mandátový výbor. Ten mu také může uložit, aby se omluvil a uložit mu pokutu až do výše 1000 euro. Podle Danka by se podnět k řízení týkal i dalšího kotlebovského poslance Milana Mazurika, který prohlašoval, že v Izraeli je apartheid a státní teror. Mazurik je známý i z útoku na muslimskou rodinu v Bratislavě.

Video: Poslankyně Grausová: „Tiso zachraňoval židovské životy“.