Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

John Demjanjuk v Mnichově odsouzen za podíl na vraždění Židů v Sobiboru

13. 5. 2011, redakce |  Svět

MNICHOV – John Demjanjuk, který působil jako dozorce ve vyhlazovacím táboře Sobibor, byl ve čtvrtek (12.5.) německým soudem shledán vinným z podílu na vraždě osmadvaceti tisíc lidí, jež poslal do plynových komor. Soud mu určil pět let vězení, trest však zřejmě vzhledem k vysokému věku (Demjanjukovi je 91 let) i ke svému zdravotnímu stavu nenastoupí. Židovské organizace po celém světě i hrstka přeživších, převážně holandských Židů, kteří svědčili v mnichovském procesu, rozsudek přivítali.

Ukrajinec a později americký občan John (Ivan) Demjanjuk padl za války jako sovětský voják do německého zajetí, kde se nechal naverbovat jako dobrovolník do jednotek SS. V roce 1943 pak působil jako dozorce v koncentračním táboře Sobibor a pravděpodobně také v dalších nacistických lágrech. Po válce v roce 1952 emigroval do USA, kde se živil jako automechanik. V osmdesátých letech byl postaven před izraelský soud a odsouzen k trestu smrti za zločiny proti lidskosti na základě mylné identifikace s jiným ukrajinským dozorcem v koncentračním táboře Treblinka, jemuž vězňové přezdívali Ivan Hrozný. Na základě nových důkazů jej však izraelský nejvyšší soud později propustil a Demjanjuk se vrátil do USA.

V roce 2002 byl Demjanjuk zbaven amerického občanství kvůli podezření ze spolupráce s nacisty a roku 2009 byl vydán do Německa. Proces v Mnichově trval od loňského roku a vyžádal si přes devadesát projednávacích dnů. Jedná se zřejmě o jeden z posledních procesů s válečnými zločinci, neboť šedesát let po válce již není skoro žádný z nich naživu.