Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Jihoafrická republika nepošle odvolaného velvyslance zpět do Izraele. Chce řešení izraelsko-palestinského konfliktu

11. 7. 2018, -jg- |  Svět

PRETORIA – Ačkoliv se o to židovské skupiny v zemi snažily, Jihoafrická republika nepošle do Izraele svého velvyslance, kterého odvolala v květnu. Jihoafrický velvyslanec do Izraele Sisa Ngombane byl v polovině května odvolán nazpět do JAR až do doby, „pokud nebude rozhodnuto jinak“. Stalo se tak poté, co při násilných protestech při hranicích s Gazou izraelské jednotky zabily 60 Palestinců, většinou členů Hamásu, a další zranily. Tzv. Velký pochod návratu začal již v dubnu, vrcholil kolem 14. května, kdy se na 70. výročí založení Izraele přesouvala z Tel Avivu do Jeruzaléma americká ambasáda, a v podstatě pokračuje dosud. Ngombane byl v Izraeli velvyslancem od roku 2013. Hlavní parlamentní strana v JAR, Africký národní kongres, už v prosinci minulého roku požadoval degradaci jihoafrického velvyslanectví, které sídlí na telavivském předměstí Ramat Gan, kvůli tomu, co nazval „nedostatek závazků Izraele vůči Palestině“.

Že Jihoafrická republika „prozatím“ nepošle svého ambasadora zpátky do Izraele, oznámila na začátku tohoto týdne jihoafrická ministryně pro zahraniční vztahy Lindiwe Sisuluová. Minulý týden do jihoafrických médií sdělila: „Jsem velmi ráda, že jsem velvyslance odvolala, protože už nemůžeme zůstávat v situaci, v níž jsme dnes. Jde o přestupky, které se odehrávaly už dlouhou dobu a my nemůžeme odhlížet stranou,“ řekla Sisuluová. „Našeho velvyslance odvoláme do doby, dokud si nebudeme jistí, že děláme pokroky při řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Tato situace je pro nás zcela nepřijatelná. Nepošlu ho zpátky, dokud nenajdeme kompletní řešení. Odvolala jsem ho, protože jsem chtěla vyjádřit své znechucení nad tím, co se děje v Gaze,“ pokračovala.

Na dotaz, zda by přesto nebylo lepší, aby JAR měla na místě někoho, kdo by za Jižní Afriku mluvil, odpověděla: „Jaký by mělo smysl jej teď znovu vyslat, když jsme jej odvolali? Chceme nějaké odpovědi a závazky od izraelské vlády. Není možné, aby jedna strana v regionu dostávala bianco šek na vše, co způsobí, a druhá byla ponechána trpět stejný osud, jako mnoho z nás, černých Afričanů, trpělo během apartheidu.“

Rozhodnutí ohledně degradování velvyslanectví JAR v Izraeli na styčný úřad ještě nebylo na jihoafrickém ministerstvu pro mezinárodní vztahy rozhodnuto. Rozhodnutí bylo vládnoucí stranou v JAR odhlasováno na národní konferenci strany už minulý rok v prosinci.

Odvolání jihoafrického velvyslance v Izraeli už v květnu pobouřilo místní židovskou komunitu. Jihoafrická židovská rada poslanců i Jihoafrická sionistická federace prohlásila, že „jihoafrická vláda ukazuje svým rozhodnutím obrovské dvojí měřítko uplatňované vůči židovskému státu.“ „Zatímco my litujeme ztráty životů civilistů, uznáváme, že Izrael jako suverénní stát má právo na obranu svých hranic a svých občanů. Izrael čelí skutečnému nebezpečí s tím, jak Hamás nabádá svou vlastní populaci, aby ničila bezpečnostní plot a útočila na izraelské civilisty,“ stálo v jejich společném prohlášení. Dvě židovské organizace ještě dodaly, že „odvoláním svého velvyslance JAR v podstatě odkráčela pryč od toho, aby sehrála jakoukoliv úlohu při hledání velmi potřebného řešení konfliktu.“