Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Jeremy Corbyn odmítl pozvání k oslavě výročí Balfourovy deklarace

23. 10. 2017, -mk- |  Svět

LONDÝN – Příští měsíc si Izrael připomíná sté výročí od vydání tzv. Balfourovy deklarace: dopisu, který zaslal 2. listopadu 1917 představiteli sionistického hnutí lordu Rotschildovi tehdejší britský ministr zahraničí Arthur Balfour a v němž byla vyjádřena podpora britského impéria vzniku „židovské národní domoviny“ v tehdejší Palestině. Výročí vydání tohoto významného dokumentu, který znamenal první veliký diplomatický úspěch sionistů, si britští Židé připomenou mimo jiné slavnostní večeří, na niž byl pozván také předseda Labouristů Jeremy Corbyn. Ten byl v minulosti opakovaně kritizovaný za své protiizraelské postoje a za zhoršující se antisemitské klima vládnoucí v hlavní levicové opoziční straně, které přinejmenším toleroval, pokud k němu přímo sám nepřispěl. Corbyn však pozvání bez dalšího komentáře odmítl. Rada pro židovské vedení, zastřešující židovské a proizraelské organizace a spolky ve Velké Británii, okomentovala ústy svého předsedy Jonathana Goldsteina tento krok jako „hluboce nešťastný“.

„Domnívám se, že by panu Corbynovi neuškodilo, kdyby se pokusil pochopit, jakou vzpruhu a uklidnění by přineslo židovské komunitě, kdyby viděla, že se zúčastnil podobné akce, protože její podstatou je uznání práva Izraele na existenci,“ řekl předseda Rady pro židovské vedení Jonathan Goldstein.

Goldstein také připomněl, že Corbyn se neúčastnil ani recepce pořádané pro labouristické Přátele Izraele během stranické konference, konané minulý měsíc. Dodal však, že pevně doufá, že se večeře k připomínce Balfourovy deklarace účastní někdo ze stínového kabinetu labouristů.