Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Jedna z hlavních tříd Kyjeva má nést jméno esesáka a velitele ukrajinských nacionalistů

21. 6. 2017, -jg- |  Svět

KYJEV – Násilné protesty během uplynulého víkendu vypukly v ukrajinském hlavním městě poté, co se radní Kyjeva rozhodli přejmenovat jednu z hlavních tříd metropole. Ulice Generála Nikolaje Vatutina je pojmenována po sovětském armádním důstojníkovi, pod jehož vedením bylo na konci druhé světové války osvobozeno město od nacistů. V únoru 1944 byl přepaden a zabit členy Ukrajinské povstalecké armády (UPA). A právě po vrchním veliteli UPA, Romanu Šuchevyčovi, má být ulice přejmenována dnes. Šuchevyč nějaký čas sloužil u jednotky SS-Galizien a byl jedním z organizátorů masakrů a etnických čistek desítek tisíc Židů a Poláků ve Volyni a východní Haliči. Podle některých ukrajinských historiků měla Šuchevyčova manželka skrývat před nacisty Židovku Irene Reichenbergovou, která se konce holocaustu dočkala v klášteře 30 km od Kyjeva. Falešnou totožnost jí po zatčení své ženy gestapem obstaral sám Šuchevyč a „Irina Ryžko“ na Ukrajině žila až do své smrti roku 2007.

Jména jejích zavražděných členů rodiny zaznamenává památník Jad vašem. Podle dalšího ukrajinského historika a bývalého člena UPA Šuchevyč zakázal veškeré protižidovské aktivity nebo spoluúčast na nich. Nenašly se však nikdy o tom žádné písemné důkazy.

Už v říjnu 2007 udělil ukrajinský prezident Viktor Juščenko Romanu Šuchevyčovi titul „hrdina Ukrajiny“. Po protestech zejména z Polska a dalších zemí, včetně východu Ukrajiny, bylo toto ocenění o tři roky později zrušeno. Rozhodnutí po Šuchevyčovi přejmenovat jednu z hlavních tepen Kyjeva bylo letošního 1. června odhlasováno radou města, přičemž 69 hlasů ze 120 bylo pro.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko změnu názvu ulice nepodpořil, ale ani se proti návrhu nepostavil, ačkoliv to byla právě jeho kyjevská židovská babička, kterou Vatutin na konci války osvobodil. V minulých dvou týdnech byl Kličko vystaven velkému tlaku od některých Ukrajinců, zejména válečných veteránů, aby změnu názvu ulice vetoval, ale on odmítl ve věci jakkoliv zasahovat. Odhlasovaný návrh tak má přijít v platnost během následujících dní.

Na sociálních sítích vznikla událost „Národní den ostudy“ a stovky lidí demonstrovaly v Kyjevě u sochy generála Vatutina, u jeho hrobu, a protestovaly, aby název ulice nebyl měněn. V sobotu 18. června už policie kvůli násilnostem zatkla dvacet demonstrantů.

„Rozhodnutí kyjevské radnice změnit název ulice z Generála Vatutina na jméno nacistického pohlavára, na jehož rukou je krev tisíců Ukrajinců, Poláků a Židů, je přesným příkladem morálního úpadku, cynismu a pohrdání lidskostí,“ řekl jeden z lídrů ukrajinské židovské komunity Edward Dolinsky. „Vrazi Židů jsou po celé roky nazýváni hrdiny. Ukrajinský předseda vlády [Grojsman] je Žid a mlčí. Starosta Kyjeva Kličko, jehož babička je Židovka, nic nenamítá a dokonce i Izrael mlčí,“ řekl místní aktivista Alex Tantzer. „Morální úpadek i cynismus má své meze. Pokud Ukrajina hledá své hrdiny, neměla by se rozhlížet mezi nacistickými kolaboranty. Ukrajinský lid je oprávněn mít jiné hrdiny,“ dodal.