Dnes je 18. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Jad vašem: Maďarské muzeum holocaustu Dům osudů je falšováním historie

27. 9. 2018, -jg- |  Svět

BUDAPEŠŤ/JERUZALÉM – Jeruzalémský památník obětem holocaustu Jad vašem minulý týden veřejně kritizoval maďarské muzeum holocaustu, známé též jako „Dům osudů“ (Sorsok Háza), jehož otevření se v Budapešti plánuje příští rok. Muzeum, které 28 miliony euro financovala maďarská vláda, bylo před letošním židovským novým rokem formálně předáno do správy a vlastnictví nedávno vzniklé židovské federace EMIH, která je navázána na hnutí Chabad. Po tiskové konferenci, jíž se zúčastnil předseda EMIH, rabín Slomó Köves a kontroverzní historička Mária Schmidtová, vydalo Jad vašem prohlášení oponující muzeu. Stojí v něm například, že muzeum zcela ignoruje protižidovské zákony, které maďarská vláda vydala roku 1938, smrt desítek tisíc Židů při nucených pracích, které na ně uvalila maďarská vláda, nebo podíl maďarských úřadů na deportacích maďarských Židů do Osvětimi.

Rabín Chabadu Köves na sdělení Jad vašem reagoval. Podle něj se lidé z organizace EMIH obrátili na Jad vašem letos v červenci a pokoušeli se získat podporu od historiků z Jad vašem, aby se tak zajistila historická validita maďarského muzea. Řekl ještě, že Jad vašem nezná současný obsah muzea a že jen jeden z historiků Jad vašem navštívil Dům osudů neformálně v polovině září.

Robert Rozett, ředitel knihoven Jad vašem a expert na maďarské Židy v době holocaustu, potvrdil, že se maďarská vláda v minulosti zajímala o poradenství mezinárodních expertů z Jad vašem, ale dodal, že odborníci z Jad vašem na poli vzdělávání a historie, kteří projekt studovali, nad ním vznesli spolu s Mezinárodní aliancí pro připomínání obětí holocaustu (IHRA) vážné znepokojení, a zprávu o něm předali jak maďarské vládě, tak vedení maďarského muzea. Od nikoho však Jad vašem na své připomínky ohledně koncepce muzea nedostal odpověď, a tak se už roku 2014 od celého projektu distancoval.

Na letošní předrošhašanové tiskové konferenci, kde maďarská vláda oznámila spolupráci s hnutím Chabad, ministr Gergely Gulyás oznámil, že muzeum bude primárně „představovat osobní osudy.. a zejména z pohledu dětských obětí holocaustu.“ Podle Rozetta to potvrdilo jen to, že původní chybná koncepce zůstala stejná, zaměřující se na osobní vyprávění dětských obětí a nikoliv na širší kontext maďarských Židů a na akce maďarské vlády před říjnem 1944, kdy přišla k moci nacistická Strana Šípových křížů. Nejvíce maďarských Židů bylo nacisty deportováno a zahynulo mezi květnem a červencem 1944. Tak podle Rozetta muzeum propaguje myšlenku, že za zabíjení Židů byli odpovědní jen němečtí nacisté a pak Strana Šípových křížů.

„Jinými slovy, návštěvníkům muzea Dům osudů je předestíráno, že kromě drobné, zločinecké a fanatické menšiny jsou maďarští občané zcela bez viny za to, co bylo způsobeno jejich židovským sousedům. K tomuto průkaznému zkreslení navrhovatelé konceptu přidali statisticky neproporcionální důraz na pokusy o záchranu Židů Maďary. Toto pak vypadá, že Maďarsko bylo vlastně národem záchranářů, a to je falšování historie,“ řekl listu Jerusalem Post Rozett. Dodal ještě, že snahou muzea je soustředit se „jen na utrpení, a ne vzdělávat o kontextu a roli vlastních lidí v deportacích organizovaných Maďary, četnictvem, policií a ministerstvem vnitra“.

Slomó Köves reagoval, že organizace EMIH „má zájem na rozvoji vzdělávacího centra o holocaustu, které by představovalo historii holocaustu v Maďarsku s perfektní historickou přesností, ale současně s nejefektivnějšími prostředky vhodnými pro vzdělávání mladé generace“. Organizace EMIH se podle něj chce sejít se s Avnerem Šalevem, ředitelem Jad vašem, a jednat s ním o budoucí spolupráci. Kancelář maďarského premiéra Viktora Orbána, jež na projekt muzea Dům osudů dohlíží, nemohla být v době vzniku článku deníkem Jerusalem Post pro informace ohledně muzea kontaktována.