Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Izraelští rabíni chtějí po své vládě, aby otrávila vodu Palestincům, “ řekl Abbás v EU

25. 6. 2016, -jg- |  Svět

BRUSEL – I letos v létě se objevily v médiích zprávy, že Izrael během horkého postního měsíce ramadánu záměrně zastavuje Palestincům na Západním břehu dodávky vody. Jako první s touto zprávou přišla anglická sekce katarské televize al-Džazíra, od níž informaci okamžitě převzali britský list Independent a další evropská média. Když se později zjistilo, že voda byla dočasně pozastavena kvůli havárii s prasklým potrubím, o jehož opravě izraelská vodohospodářská společnost dodala důkazy, články byly o vyjádření izraelské strany doplněny tak, že „Izrael zastavování dodávek vody popírá“. K následujícím spekulacím o tom, zda Izrael v dodávkách vody diskriminuje Palestince či zda vodu Palestincům „krade“, se letos v palestinských oficiálních médiích objevila zpráva, že izraelští rabíni požaduji po své vládě otrávit vodu pro Palestince. Tento hoax, podobný středověkým evropským nařčením, že Židé křesťanům trávili studny, zopakoval ve čtvrtek 23. června ve svém proslovu v Evropském parlamentu i prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Dodal ještě, že konec izraelské přítomnosti ve východním Jeruzalémě a na Západním břehu vymítí islámský terorismus po celém světě.

„Jsme proti terorismu v jakékoliv podobě, ať už ho způsobuje kdokoliv,“ řekl Abbás v evropském parlamentu za hlasitého potlesku. „Jakmile okupace skončí, už nebude žádný terorismus na Blízkém východě ani jinde ve světě,“ dodal. Dále Abbás podotkl, že to byl Izrael, kdo začal v Gaze tři války, které stály život tisíce Palestinců, a odsoudil „nekonečné izraelské provokace“ a „fašistickou politiku“, kterou podle něj dokazuje nedávná vnitřní kritika Izraele ze strany izraelských politiků Ehuda Baraka a Mošeho Jaalona. Abbás se v Bruselu těsně minul s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem, který zde měl řeč ve středu. V ní odmítl pařížskou snahu donutit Izraelce a Palestince k uzavření mírové smlouvy s tím, že tento plán obsahuje „fundamentální chyby“ a je odsouzen k nezdaru. Ačkoliv Abbás na tiskové konferenci několikrát zpochybnil izraelský závazek k míru a zdůraznil palestinskou snahu o mír, podle Rivlina Abbás v Bruselu odmítl snahu Rivlinovy kanceláře zprostředkovat setkání mezi ním a palestinským lídrem.

Zatímco Abbás odmítl izraelská nařčení, že palestinští političtí představitelé podněcují k nenávisti, sdělil evropskému publiku, že rabíni v Izraeli nedávno volali po otrávení dodávek vody Palestincům s cílem je zabít. Podle agentury Reuters Abbásův oficiální přepis jeho řeči tuto poznámku o trávení vody neobsahoval, takže se předpokládá, že palestinský prezident mluvil spatra, když řekl: „Jen před týdnem velký počet rabínů v Izraeli oznámil, a oni udělali jasné prohlášení, že požadují po izraelské vládě, aby otrávila vodu pro Palestince a tak je zabila. Není to jasný příklad k nabádání k masové vraždě palestinského lidu?“ zeptal se v evropském parlamentu Abbás.

Zprávu o izraelském rabínovi jménem Šlomo Mlma, který má být předsedou Rady rabínů na Západním břehu, přinesla jako první v neděli 20. června turecká státní zpravodajská agentura Anadolu. Ještě týž den požadovalo na svých stránkách palestinské ministerstvo zahraničí zatčení rabína „Mlmada“. Agentuře Reuters ale ani jiným zpravodajcům se však nepodařilo žádného rabína se jménem Mlma ani Mlmad identifikovat a fotografie k článkům zobrazovala rabína Jisraela Eichlera, člena Knesetu za stranu Sjednocený judaismus Tóry. Neexistuje ani Rada rabínů na Západním břehu. Přesto ještě v neděli Gulf News o tomto požadavku izraelských rabínů vydali článek s tím, že jako zdroj citovali Breaking the Silence, kdysi izraelskou neziskovou organizaci pro veterány IDF, která je kritická k chování izraelské armády vůči Palestincům. Mluvčí Breaking the Silence však nic takového nepotvrdil.

Hned v sobotu 25. června ráno vydala palestinská samospráva oficiální prohlášení, v němž dřívější nařčení o otrávení vody vzala zpět a Mahmúd Abbás v něm „odmítl jakákoliv nařčení, která obviňují jeho a palestinský lid z urážky židovského náboženství.“ „Poté, co se ukázalo, že údajná prohlášení rabína o otrávení palestinských studní, o nichž informovala různá média, jsou nepodložená, prezident Mahmúd Abbás potvrdil, že neměl v úmyslu škodit judaismu nebo urazit židovský národ po celém světě,“ stálo v prohlášení.