Dnes je 5. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izraelští humanitární pracovníci pomáhají na březích Řecka uprchlíkům

18. 9. 2015, -jg- |  Svět

LESBOS – Zatímco Židé po celém světě slavili začátek Roš hašana, pracovníkům izraelské humanitární organizace se ve stejné době podařil na březích Řecka husarský kousek. V předvečer židovského nového roku, který začal v neděli 18. září, zachránili z loďky, která se začala potápět u břehů Řecka, několik uprchlíků ze Sýrie, Afghánistánu a Pákistánu, včetně dětí, kteří se k břehům Evropy plavili z Turecka. Tato akce však byla jen malou součástí rozsáhlé pomoci, kterou organizace IsraAID pro současné uprchlíky organizuje. Na řeckém ostrově Lesbos jim její pracovníci poskytují vodu, jídlo, léky, cestovní informace a dokonce i kočárky a dětská nosítka. Dalším bodem, kde izraelské týmy operují, je srbsko-maďarská hranice.

V neděli večer se loďce, na které se plavilo asi 50 lidí z Afghánistánu, Pákistánu a Sýrie, asi 200 metrů od břehů řeckého ostrova Lesbos porouchal motor a brzy se začala potápět. „Uslyšely jsme křik, uprchlíci na loďce propadali hysterii,” popisuje Naama Gorodischerová, jedna ze tří pracovnic, které v tu dobu na břehu vyčkávaly další běžence. „Skočily jsme do vody a plavaly jim naproti se záchrannými plováky. Vzaly jsme děti a ostatní vzali z lodi co mohli a plavali za námi. Byla tam velká panika, lidé byli vyděšení,” popisuje. Naštěstí jim okamžitě přispěchala na pomoc další skupina dobrovolníků. Mnozí z uprchlíků, mezi nimiž se nacházejí ženy a děti, neumějí totiž plavat. „Spousta dobrovolníků s dalekohledy lodě sleduje a dává řecké pobřežní stráži typy, kde se lodě nacházejí,” dodává.

Podle Gorodischerové berou turečtí překupníci 1500 amerických dolarů za osobu, posadí uprchlíky do rozbitých člunů a řeknou jim, ať si nějak poradí. „Denně tu přistane kolem 40 až 50 takových lodí. Minulý týden se sem přeplavila žena s jen dva týdny starým novorozencem. Když uprchlíci dorazí k Řecku, často tleskají a neuvědomují si, jaká cesta je ještě čeká do destinací, kam si přejí, jako je Nizozemí, Švédsko a Německo,” popisuje situaci Naama. Pracovníci organizace IsraAID jsou však na místě především proto, aby zásobovali upchlíky jídlem, vodou, léky, přikrývkami, mapami, informacemi o jejich další cestě a dalšími nezbytnostmi. Rodiny s dětmi mohou obdarovat i kočárky a dětskými nosítky, která jim poslaly izraelské rodiny, jež chtěly pomoci uprchlíkům.