Dnes je 21. 11. 2019
Zpravodajství
O projektu

Izraelská velvyslankyně v Polsku se setkala s šéfem Radia Maryja, známého svým antisemitským vysíláním

14. 9. 2016, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Izraeská velvyslankyně v Polsku Anna Azariová přijala minulý týden ve středu Tadeusze Rydzyka, katolického kněze, který je ve funkci ředitele náboženského vysílání Radia Maryja. Právě toto polské rádio Spojené státy americké označily jedním z hlavních podněcovatelů antisemitismu v Polsku. V roce 2008 americké ministerstvo zahraničí například sdělilo, že „Radio Maryja je jednou z nejvíce nepokrytě antisemitských mediálních platforem v Evropě.” Zpráva Rady Evropy zas uvedla, že „Radio Maryja otevřeně podněcovalo k antisemitismu již několik let.” Vysílání rádia Maryja si denně naladí miliony posluchačů. Navíc sám jeho ředitel Rydzyk skutečně minulost antisemitských výroků má. V červnu 2007 byla nahrána jeho řeč, v níž pronesl, že Židé tlačí na polskou vládu, aby jim vyplácela přemrštěné restituce a že polského prezidenta má židovská lobby v kapse. Proto například asociace Never Again, největší polská nevládní organizace, jejímž cílem je proti antisemitismu bojovat, středeční zhruba hodinové setkání izraelské ambasadorky s Rydzykem odsoudila.

„Toto setkání bylo největší chybou a zklamáním pro všechny, kdo věnovali několikaleté úsilí boji s antisemitismem v Polsku,” vyjádřil se na oficiální facebookové stránce organizace Never Again její mluvčí a stejný vzkaz umístil i na Facebook izraelského velvyslanectví v Polsku. Schůzka se uskutečnila právě v prostřed situace, kdy se mnohé polské protirasisitické skupiny pokoušejí omezovat to, co nazývají plíživým začleňováním xenofobie a ultranacionalismu do společnosti pod vedením polské konzervativně-pravicové strany Právo a spravedlnost, jejíž předseda Andrzej Duda byl loni zvolen polským prezidentem.

Ve svém vyjádření izraelská ambasadorka Azariová uvedla, že Rydzyk, jehož vysílání se dostane denně k uším mnoha milionům posluchačů, se během setkání kladně vyjádřil o Izraeli, který v minulosti několikrát navštívil, a hovořil o možných způsobech, jak „vyřešit problémy budování polsko-židovského dialogu a ochránit památku bývalých židovských sousedů nežidovských Poláků.”