Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izraelská aplikace pro mobilní telefony pomáhá zajišťovat bezpečnost na olympiádě

12. 8. 2016, -mk- |  Svět

BEER ŠEVA/RIO DE JANEIRO – Aplikace, k jejímuž vytvoření vedla její tvůrce zpráva o únosu tří židovských chlapců před dvěma lety, se stala součástí zabezpečení letošních olympijských her v Riu. Jmenuje se SayVu a dokáže rychle vyslat bezpečnostní signál ústředně dokonce i bez odemčení telefonu, takže může uživatele rychle zachránit například v případě únosu. „Olympiáda je platformou, odkud můžeme představit svou unikátní technologii světu,“ myslí si Amotz Koskas, výkonný ředitel společnosti, která aplikaci vytvořila a prodává. Myšlenku na využití nejmodernějších technologií při řešení situací, vyžadujících bleskové informování v reálném čase a okamžitý zásah záchranných složek, pojal v červnu 2014, kdy celý Izrael nervózně sledoval pátrání po třech unesených chlapcích. Jejich příběh tehdy dopadl tragicky, únosci je zavraždili a celý případ ve výsledku vedl k zahájení izraelské operace Ochranné ostří.

Kdo má nainstalovanou aplikace SayVu, může poslat nouzový signál na horkou linku, a to dokonce i z uzamčeného telefonu, kdy nemůže aplikaci samotnou otevřít. Zprávu může poslat například tím, že telefonem zatřese, stiskne určitý bod mimo zamčenou obrazovku
či tlačítko fotoaparátu anebo jen k telefonu promluví.

Aby aplikace fungovala, uživatelé se dále musí zaregistrovat na místním úřadě (v případě olympijských her u místní policie a olympijské bezpečnostní služby). Aplikace dále zahrnuje možnost oznámit různé nouzové situace – od zranění až po zmiňovaný únos. Uživateli stačí jen zvolit příslušný druh nouzové situace a vše ostatní – jejich profil zahrnující jméno a fotografii, umístění a další data jsou automaticky přeposlána centrále, která může rychle jednat. Konečně předem definovaný nouzový signál, například opakované stisknutí tlačítka fotoaparátu, odešle automaticky informaci o místě, fotografie, videa a hlasové zprávy.

Je téměř jisté, že kdyby unesení chlapci před dvěma lety měli podobnou aplikaci nainstalovanou, policie by mohla jednat mnohem rychleji a snad by se je i podařilo zachránit (jeden z unesených se dokonce policii dovolal, nepodařilo se mu však v tísni a nepozorovaně předat důležité informace). Olympijské hry ostatně nejsou prvním místem, kde se aplikace uplatňuje. Vývojáři ji už dříve nabídli k pilotnímu užití školkám ve městě Ofakim v Negevu. Osvědčila se při dopadení pedofila a místní úřad se rozhodl aplikaci používat ve všech školních zařízeních, u sociálních pracovníků a pro horkou linku městského úřadu – jehož příkladu pak následovaly další obce v Izraeli.