Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izraelci prohledají v Budapešti řeku Dunaj. Pátrat budou po ostatcích Židů zabitých zde za holocaustu

15. 1. 2019, -jg- |  Svět

BUDAPEŠŤ – S povolením Maďarů a s jejich asistencí budou Izraelci v Budapešti prohledávat tok a břehy řeky Dunaje. Pátrat budou po ostatcích obětí holocaustu, aby jim mohli dopřát židovský pohřeb. V pondělí 14. ledna to při návštěvě Maďarska oznámil izraelský ministr vnitra Arje Deri, který je rovněž ultraortodoxním rabínem, spolu se svým maďarským protějškem Sándorem Pintérem. Maďarský ministr se zavázal poskytnout izraelskému týmu forenzních expertů z dobrovolnické organizace Zaka, kteří již do Maďarska s Derim přicestovali, zázemí a techniku. „Doufám, že už zítra lidé ze Zaky započnou svou práci a spolu s místními udělí našim nejvyšším mučedníkům poslední milosrdenství v podobě řádného pohřbu,“ sdělil Deri na svém Twitteru. Na březích řeky Dunaje v Budapešti byly v říjnu 1944, kdy se v Maďarsku dostala k moci místní nacistická Strana Šípových křížů, zabity tisíce maďarských Židů. Podle Jad vašem jich během šoa bylo zavražděno celkem 565 tisíc, přičemž většina z nich byla deportována do Osvětimi mezi květnem a červencem 1944.

Kosti obětí, které byly zastřeleny anebo zaživa naházeny do řeky, se našly už v roce 2011 při rekonstrukci Margaritina mostu. Takto byli maďarskými pronacistickými jednotkami v letech 1944 a 1945 popraveny stovky lidí, Židů i lidí y řad oponentů nežidovského původu. Rada města původně chtěla kosti pohřbít na městském hřbitově, ale poté, co místní židovská obec na základě testů DNA, které určily, že se s největší pravděpodobností jedná o pozůstatky kostí aškenazských Židů, rozhodnutí oponovala, schválila rada jejich pohřbení na židovském hřbitově.

Na památku obětí zavražděných v Budapešti v řece Dunaji nechalo hlavní město Maďarska v roce 2005 postavit na nábřeží řeky pomník, který sestává z šedesáti párů železných bot zapuštěných do betonového podloží. Nyní se toto dílo sochaře Gyuly Pauera stalo jedním z nejznámějších míst maďarské metropole.