Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izrael vyzývá Maďarsko, aby zastavilo kampaň proti Sorosovi. Kritiku miliardářových politických aktivit však chápe

12. 7. 2017, -mk- |  Svět

BUDAPEŠŤ – Maďarští Židé jsou silně znepokojeni billboardovou kampaní zaměřenou proti George Sorosovi, americkému židovskému miliardáři s maďarskými kořeny. Po celé zemi se objevily velkoplošné plakáty s fotografií Sorose a nápisem: „Nedovolme, aby se Soros stal posledním, který se směje.“ Řada těchto billboardů byla počmárána antisemitskými nápisy. Maďarská vláda kritizuje Sorose za to, že vyzval zemi, aby přijímala více uprchlíků. Na žádost izraelského velvyslance, aby kampaň vláda zastavila, dostal Izrael odpověď: „Maďarsko stejně jako Izrael podnikne kroky proti každému, kdo představuje ohrožení bezpečí celé země a jejích občanů.“ Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Imanuel Nachšon následně vydal oficiální prohlášení, které bylo označeno za „vyjasnění“. V něm zdůraznil, že cílem Izraele „rozhodně nebylo nelegitimizovat kritiku na adresu Sorose, který soustavně podrývá izraelskou demokraticky zvolenou vládu tím, že posílá peníze organizacím, jež židovský stát očerňují a snaží se popřít jeho právo na sebeobranu“.

K plakátům, které podle maďarských Židů napomáhají šíření antisemitismu v zemi, řekl izraelský velvyslanec v Budapešti Josi Amrani: „Je naší morální povinností pozvednout hlas a vyzvat příslušné úřady, aby uplatnily svou moc a zastavily tuto spirálu. Vyzývám ty, kteří jsou zodpovědní za současnou billboardovou kampaň či jsou v ní angažováni, aby znovu zvážili její dopady. Když odhlédneme od politické kritiky na adresu konkrétního člověka, tato kampaň nejenže vyvolává smutné vzpomínky, ale také zasévá nenávist a strach.“

Šéf Orbánova týmu János Lázár řekl minulý týden ve čtvrtek (6.7.) novinářům v této souvislosti: „Cílem maďarské vlády je zastavit Sorosovu kampaň za přijímání migrantů v naší zemi. Vláda nekritizuje George Sorose za jeho židovský původ, nýbrž za jeho podporu rostoucímu počtu imigrantů, kteří vstupují do Evropy v nekontrolovaných počtech.“ Lázár dále dodal, že maďarští Židé se nemají čeho obávat – mohou se prý „spolehnout na maďarskou vládu, která je bude vždy chránit“.

Představitelé maďarské židovské komunity nedávno vyzvali izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby zrušil státní návštěvu Maďarska, plánovanou na 18.7. Kromě uvedeného tažení proti Sorosovi jim vadí také nedávné vyzdvižení Miklóse Horthyho, spojence Hitlera a antisemitského vůdce Maďarska za druhé světové války, jako „znamenitého státníka“.