Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izrael unáší palestinské děti kvůli jejich orgánům, napsal šéf sekce belgických odborů pro levicový list

21. 10. 2018, -jg- |  Svět

BRUSEL – Vysoký funkcionář jedněch z hlavních belgických odborů a přednášející filosofii na Svobodné univerzitě Brusel (Vrije Universiteit Brussel) napsal článek, v němž tvrdí, že Izrael tráví Palestince a jejich děti zabíjí kvůli jejich orgánům. Robrecht Vanderbreeken svá obvinění vůči Izraeli napsal pro levicový list De Wereld Morgen už letos v srpnu. Teprve tento týden však organizace UNIA, zabývající se rovnými příležitostmi v Belgii, obdržela dopis Wilfrieda Van Hoofa, čtenáře, který článek shledal antisemitským. Ve čtvrtek 18. října o tom informoval belgický židovský magazín Joods Actueel. Podle Vanderbreekena je populace Gazy, která sdílí hranici s Izraelem i Egyptem, „vyhladověna k smrti, trávena, a děti jsou unášeny a zabíjeny pro jejich orgány“. Po čtvrteční stížnosti deník z článku na svém webu odstranil tu část, týkající se kradení orgánů palestinským dětem, ale výroky o smrti v důsledku otrávení či hladem ponechal.

Levicový list De Wereld Morgen k článku zveřejnil „update“, v němž ve 377 slovech vysvětluje, proč odstranil nařknutí týkající se vykrádání orgánů, ale zároveň Izrael obviňuje kromě dalších věcí, jež deník hodnotí jako válečné zločiny, z „unášení a zabíjení“ palestinských dětí. Dále ještě zmiňuje, že Izrael používá orgány Palestinců zabitých při střetech s izraelskými složkami, ale editor listu se zároveň rozhodl „nespojovat případy únosů a zabíjení palestinských dětí izraelskou okupační armádou s případy odstraňování orgánů pro transplantace“.

Izrael zatím trvá na tom, že Palestince, ani příslušníky jiné skupiny, svévolně nezabíjí, a že jakékoliv porušení mezinárodního práva svými jednotkami trestá. Když se už dříve Izrael domáhal důkazů, podle nichž by měl trávit palestinskou populaci, odpovědi poukazují na pesticidy, které jsou používány v židovských osadách, anebo na potraviny, které se zkazily v okamžiku, kdy se dostaly na stoly v Gaze. Belgický deník De Wereld Morgen nezmínil, proč pasáže hovořící o trávení Palestinců Izraelem zůstaly v jím zveřejněném článku nepozměněny.

Obvinění z kradení orgánů Palestincům pro transplantace není nic nového. Už roku 2009 švédský deník Aftonbladet vyvolal ostrou reakci izraelských diplomatů, když publikoval reportáž s neověřeným konstatováním, že izraelské jednotky odňaly orgány Palestincům, kteří zemřeli ve vazbě. Izrael obvinění zcela odmítl. Někteří kritikové těchto tu a tam se opakujících obvinění poukazují na jejich podobnost s antisemitskými motivy a krevními pověrami (trávení studen, zabíjení dětí kvůli krvi do macesů), které se v Evropě objevovaly už ve středověku.