Dnes je 18. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Izrael se již podruhé zúčastní ruských Mezinárodních armádních her. Spolu s vojsky Íránu a Sýrie

2. 8. 2018, -rjw- |  Svět

JERUZALÉM – Čtvrté Mezinárodní armádní hry, pořádané každoročně Ruskem, jsou někdy nazývány „vojenskou olympiádou“. Letos jsou zatím největší, zúčastní se jich 181 týmů z různých zemí. V sobotu 28. července je ve Vlasteneckém parku zahájil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. V rámci disciplín jako biatlon tanků, soutěž v ovládání bojových letounů, nebo třeba výkonů polních kuchyní se zde setkávají také armády zemí, které spolu ještě nedávno bojovaly „naostro“. Příkladem jsou Indie a Pákistán. Druhým rokem se soutěží zúčastní také vojáci izraelské armády (IDF). Setkají se zde mimo jiné s příslušníky syrské a íránské armády. Účast na hrách patří k trendu prohlubující se spolupráce mezi Izraelem a Ruskou federací. Tým IDF se soutěže zúčastní ve třech disciplínách: pozemní operace, polní kuchyně a vojenské lékařství v terénu. Je zajímavé, že v závodu polních kuchyní se loni IDF umístila jako poslední.

Izrael nicméně nevysílá do Ruska velký tým, a to z několika důvodů: kromě nákladného transportu vojenské techniky do Ruska je to nechuť odhalovat své schopnosti. Zvláště však jde o to, že Izrael nemá povolení USA k vyslání amerických vojenských zařízení na ruské území (Jerusalem Post).

Armády zemí NATO se her nezúčastňují, a to v rámci zastavení veškeré praktické spolupráce s Ruskem od roku 2014, na protest vůči ruské anexi Krymu. Rusko armády NATO každoročně oficiálně zve. Šéf ruské armády generál Oleg Salyukov si neodpustil komentář, že země NATO na podobnou soutěž „ještě nejsou připravené“.