Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Izrael a Obamovi Židé: Šéf Trumpovy kampaně vyšetřován v rámci údajného ruského ovlivňování prezidentských voleb

18. 9. 2018, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – V pátek 14. září promluvil před zvláštní vyšetřovací komisí Roberta Muellera bývalý šéf Trumpovy kampaně, Paul Manafort. V rámci vyšetřování údajného ruského zasahování do amerických prezidentských voleb spolupracuje s vyšetřovateli. Jeho výpověď, týkající se někdejšího lobování na Ukrajině, zasáhla také do izraelské politiky. Dva poslanci Knesetu podali generálnímu prokurátorovi Avichaji Mandelblitovi oficiální žádost, aby zahájil vyšetřování, kdo byl onen „vysoký izraelský úředník“, který měl být do Manafortova případu zapleten. Součástí procesu je totiž i Manafortova výpověď, že v roce 2012 požádal vysokého státního úředníka Izraele (blíže nespecifikovaného), aby u tehdejšího prezidenta Obamy dosáhl snížení tlaku na rusko-ukrajinské politiky na Ukrajině. Když tehdy Janukovyč porazil Julii Tymošenkovou a nechal ji uvěznit, vyvolalo takové jednání vlnu mezinárodní kritiky.

„V říjnu 2012 Manafort vytvořil plán, jak (jak napsal v tehdejší korespondenci) docílit toho, aby se „Obamovi Židé“ odklonili od Tymošenkové a podpořili Janukovyče,“ stojí v protokolu svědectví. Součástí plánu bylo to, že „význačný izraelský úředník“ vyřídí stranu Tymošenkové obviněním ze spojenectví s menšími ultranacionalistickými stranami, známými antisemitskými výroky. To mělo vyvolat tlak židovských voličů na prezidenta Obamu, aby dal od Tymošenkové ruce pryč a obrátit kritiku vůči „jistému úředníkovi“ v jeho kabinetu, který byl známý sympatiemi k Tymošenkové.

Cizí agent v izraelské vládě?

Výroky, uvedené ve svědectví, pronesl v uvedené době dnešní izraelský ministr obrany, Avigdor Lieberman, který tehdy zastával post ministra zahraničí (JTA). Oním úředníkem v Obamově kabinetu, nakloněným pro-evropským ukrajinským silám, byla asi pozdější Trumpova protikandidátka Hillary Clintonová.

Liebermanův úřad k tomu v neděli vydal prohlášení: „Slova odsouzení, jež ministerstvo zahraničí vydalo [v roce 2012 vůči Tymošenkové a její straně] bylo tehdy správné a řádně načasované, namířené proti straně, která při desítkách příležitostí šířila svoji ďábelskou doktrínu. Ministr obrany Manaforta nezná, nikdy se s ním nesetkal a nikdy s ním nemluvil. Zbytek je sci-fi pro milovníky konspiračních teorií.“

Ministr Lieberman téhož dne sám vyzval k prošetření identity izraelského Manafortova spolupracovníka. Obrátil se v této věci na ministryni spravedlnosti Ajelet Šakedovou. Avi Gabaj, šéf opoziční Strany práce, vyzval premiéra Netanjahua, aby okamžitě zahájil zvláštní vyšetřování, zda je v izraelské vládě cizí agent.

Význačný americký právník Alan Dershowitz pro deník Haaretz prohlásil, že jméno onoho izraelského úředníka není v dokumentech zmíněno, „protože možná neudělal nic nelegálního“. Vyšetřovatel Mueller však podle něj ví, o koho jde. Zjistit, o koho se jedná, bude potřebné pro Izraelce i Židy v diaspoře. Jen přesné informace o tom, jak to skutečně bylo, mohou být obranou proti konspiračním spekulacím.

Kdo je Paul Manafort?

Paul Manafort (69) působil od 70. let jako lobbista a poradce pro několik amerických republikánských prezidentů – Geralda Forda, Ronalda Reagana a George H. W. Bushe. Zároveň pracoval pro různé světové politiky: pro Mobutu Sese Seka v Demokratické republice Kongo, Ferdinanda Marcose na Filipínách, vůdce angolských rebelů Jonase Savimbiho. V letech 1984-1986 byl registrovaným lobbistou Saúdské Arábie.

Začátky jeho práce na Ukrajině se datují do let 2003-2004, kdy začal pracovat nejprve pro ruského oligarchu Olega Deripasku a po vypuknutí Oranžové revoluce pro Viktora Janukovyče a Stranu regionů. Po volbách zůstal jeho poradcem i v době Euromajdanu, politickém převratu a Janukovyčově útěku do Ruska. S ukrajinsko-ruskými firmami ho spojovaly také obchodní zájmy.

V letech 2016 a 2017 agentura Associated Press upozorňovala, že Paul Manafort porušil federální zákon USA, nařizující americkým lobbistům, aby svoji práci pro zahraniční politiky a strany ohlašovali Ministerstvu spravedlnosti. Od června do srpna 2016 vedl prezidentskou kampaň Donalda Trumpa. V říjnu 2017 byl zatčen FBI. Nyní mu hrozí několik desítek let za mřížemi pro vážné konspiraci proti USA a praní špinavých peněz.