Dnes je 21. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Izrael na okraji syrské války: Schůzka Putin-Netanjahu v Moskvě a sestřelený dron

12. 7. 2018, -rjw- |  Svět

MOSKVA – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odletěl v ve středu 11. Července na dvoudenní návštěvu do Moskvy, aby zde jednal v s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Během posledního půl roku je to již potřetí a tématem rozhovorů je zjevně vývoj syrské občanské války, bezpečnost Izraele a přítomnost íránských jednotek v blízkosti izraelských hranic. Podle zdrojů deníku Haaretz Rusko usiluje o stabilizaci poměrů v Sýrii a oddálení Íránu od izraelské severní hranice. Izrael se zase snaží nevměšovat do syrské občanské války a nebránit režimu prezidenta Bašára Assada v opětovném uchopení moci. Před schůzkou došlo nicméně k nepříjemné události: Ze syrské strany pronikl ve středu ráno 10 kilometrů nad izraelské území dron. IDF ověřila, že nejde o ruské zařízení a po 16 minutách sestřelila.

Je to důsledkem politiky, jednat vůči možným narušením hranice, k nimž by mohlo dojít při bojích na jihu Sýrie, co možná nejmírněji. Dron byl však vyhodnocen jako nepřátelský objekt, pravděpodobně průzkumného charakteru. „Zneškodnili jsme jej a budeme i nadále tvrdě postupovat vůči jakémukoli vzdušnému či pozemnímu pronikání [na izraelské území] a očekáváme, že všichni budou respektovat suverenitu [Izraele] a že Sýrie bude dodržovat separační dohody,“ řekl premiér Netanjahu na začátku setkání.

„Jednáme na přeplněné aréně a nejenže nejsme proti Rusům, ale ve skutečnosti jsme spojenci,“ popsal Netanjahu situaci v oblasti Golanských výšin a jižní Sýrie. „Postupujeme proti objektům Íránu a Hizballáhu a nedochází přitom k odporu ze strany ruských sil,“ dodal.

Ve středu do Moskvy odletěl také poradce nejvyššího íránského vůdce ajatolláha Alího Chameneího, Akbar Velajati. Také on má jednat s ruským prezidentem Putinem.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve středečním rozhovoru pro italský list Il Giornale vyjádřil naději, že se podaří vyhnout přímému střetu Íránu a Izraele. „Kdyby použili v Sýrii vojenskou sílu, vedlo by to nezbytně k eskalaci napětí v celé blízkovýchodní oblasti,“ řekl.

Rozhodující význam bude ovšem mít setkání Vladimira Putina s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, které se má uskutečnit příští pondělí v Helsinkách.