Dnes je 22. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

„Izrael je rasistický projekt,“ hlásaly plakáty na autobusových zastávkách v Londýně

6. 9. 2018, -jg- |  Svět

LONDÝN – Organizace London Palestine Action se přihlásila k zadání velkoplošných plakátů, jež se ve středu 5. září odpoledne objevily na reklamních plochách několika zastávek britského hlavního města, včetně Westminsterského mostu a Waterloo. Stálo na nich jediné oznámení: „Izrael je rasistický projekt“. Stalo se to den poté, co Labouristická strana, vnitřně rozpolcená debatou o antisemitismu a kritice Izraele, schválila plné znění mezinárodní definice IHRA. Labouristé si schválili tuto definici s dodatkem, podle něhož musí být zachovávána svoboda vyjádření ohledně Izraele a práv Palestinců. Dodatek navrhovaný samotným předsedou strany Jeremym Corbynem, v němž chtěl zlegitimizovat tvrzení, že Izrael je rasistický projekt a jeho politiku a okolnosti jeho vzniku je možné označit za rasistické, neprošel. Agentura JCDecaux, která reklamní plochy na zastávkách pronajímá, označila umístění těchto plakátů za vandalismus a londýnský starosta Sadiq Khan sdělil, že tyto plakáty nepovolil ani on, ani dopravní podnik (TfL). Mají být podle něj strženy a věc prošetřit policie.

Za vytvořením plakátů a jejich rozmístěním stojí London Palestine Action, organizace, jež sama sebe popisuje jako „síť Londýňanů, kteří se kreativně angažují proti izraelskému apartheidu skrze hnutí BDS a další efektivní, účastnickou práci pro solidaritu s Palestinci“. Fotografie s plakáty organizace umístila na sociálních sítích s popiskem, že „vytvořen etnickou čistkou, udržován etnickou exkluzí, Izrael je rasistickým projektem.“

„Tyto urážlivé plakáty nebyly autorizovány a jsou vandalským činem,“ reagoval starosta Sadiq Khan. „Mluvili jsme s firmou JCDecaux a oni si myslí, že je v celém Londýně šest takových plakátů. Pracujeme společně na tom, aby byly co nejdříve strženy,“ dodal.

Podle britského deníku Evening Standard popisovali někteří Londýňané plakáty jako „zlé“ a „budící děs“, jiní je rovnou označili za „přestupek z nenávisti“. Ilegální výlep naopak za „úžasné dílo“ označil Asa Wintsley, jenž píše pro propalestinský server Electronic Intifada. Vzpomněl přitom i na podobný případ z roku 2016, kdy byly vagony londýnského metra polepeny protiizraelskými plakáty.