Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Italské synagogy znovu otevřely. S mnoha opatřeními a sníženým počtem modlících

20. 5. 2020, -jg- |  Svět

ŘÍM – Synagogy, ale i kostely a další svatostánky v severní Itálii se v pondělí 18. května znovu otevřely. Stalo se tak po 10 týdnech karantény, která provázela výskyt hlavního ohniska koronaviru COVID-19 v Evropě. V Itálii zemřelo na nový typ koronaviru 32 tisíc lidí. V pondělí se otevřela hlavní synagoga v Miláně, jejíž provoz bude samozřejmě v souladu s předpisy, které sjednali vládní představitelé minulý týden. Následovaly synagogy v Římě a Florencii. Kromě náboženských míst znovu otevřeli své provozovny také kadeřníci, obchody a restaurace.

V Miláně se musí kongreganti synagogy předem nahlásit úřadu rabína, a to proto, aby počet návštěvníků bohoslužby nepřesáhl povolený počet lidí v té které synagoze, podle protokolů o sociálním distancování. Serveru JTA to řekl předseda milánské obce Milo Hasbani. Například v milánské synagoze Beit Menachem byl tak počet účastníků bohoslužeb omezen více než na polovinu – s 28 modlícími se v mužské sekci ortodoxní synagogy a 12 v ženském oddělení.

Do milánských synagog si také věřící nemohou přinést vlastní kipy, modlitební šály, řemínky či další předměty. Musí mít však na obličeji hygienické masky a před vstupem do synagogy si dezinfikovat ruce. Dětem do 13 let věku zatím není dovoleno navštěvovat synagogu vůbec a dveře zůstávají při modlitbách otevřeny. Na šábesové modlitby si je nutné rezervovat místo v kanceláři rabína do úterního poledne.