Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Island chce jako první země na světě zakázat obřízku

7. 2. 2018, -mk- |  Svět

REJKJAVÍK – Ostrovní evropský stát se zanedbatelnou židovskou i muslimskou menšinou se chystá schválit zákon zakazující chlapeckou obřízku. Pokud by kdokoli nechal z rituálních důvodů obřezat své dítě, jeho čin by podléhal trestu až šest let odnětí svobody; až od dosažení věku patnácti let se mohou o obřízce jako znamení náboženské příslušnosti rozhodnout dospívající sami. Půlmilionový Island nemá ani vlastního rabína, kauzu však berou do svých rukou vrchní rabín Dánska Jariv Melchior a jeho bratr, rabín v norském Oslu Joav Melchior. Ti tvrdí, že zákaz obřízky na Islandu by měl sice aktuální vliv na minimální počet lidí, mohl by však v evropském prostředí vytvořit nebezpečný precedens. Vybízejí židovskou komunitu, aby prostřednictvím diplomatických zastupitelstev vyvíjeli tlak na Island a zajistily, aby se z tohoto zákona v případě jeho schválení nestal nebezpečný precedens. Island by byl podle nich první zemí, která by chlapeckou obřízku zákonem zcela zakázala.

Návrh nového zákona proti obřízce podává v islandském parlamentu pět politických stran společně, podporovatele si našel mezi vládními stranami i opozicí. Iniciativa k zákonu vzešla poté, co dánští lékaři nedoporučili obřízku jako praktiku pro chlapce do věku 18 let. Zákaz ženské obřízky platí na Islandu od roku 2005 a obhájci nové legislativy, která má zákaz rozšířit i na chlapeckou obřízku, prohlašují, že práva dítěte mají mít přednost před právem rodičů rozhodovat o podobných záležitostech za ně. Od patnácti let se pak islandští mladíci mohou rozhodnout pro obřízku sami.

Zda je obřízka chlapců v dětském – často, jako v případě židovské brit mila, kojeneckém – věku zákrokem zdravotně prospěšným, či spíše naopak, nepanuje mezi lékaři shoda. Podle některých výhody převažují a například v Severní Americe jde o běžnou praxi dostupnou i v porodnicích, nezávisle na náboženském a kulturním prostředí rodin, které se pro obřízku rozhodují.

Vrchní rabín Dánska Jariv Melchior a jeho bratr Joav, působící jako rabín v Oslu, zdůraznili ve svém otevřeném dopisu židovským obcím po celém světě, že „žádná země na světě nyní obřízku nezakazuje. Tohle by znamenalo nebezpečný precedens, který by mohl ovlivnit i další země – například dánský parlament nyní zvažuje schválení podobného zákona“.

Také Konference evropských rabínů se k islandskému návrhu zákona vyjádřila. „Obřízka je klíčovou součástí židovského života a žádná státní moc na světě nemůže Židům zabránit, aby toto přikázání plnili,“ uvedla organizace.