Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Islamistická strana v Tunisku má v komunálních volbách židovského kandidáta

1. 5. 2018, -jg- |  Svět

MONASTIR – Do nadcházejících komunálních voleb v tuniském městě Monastir má islamistická strana Ennahdha, v 80. letech založena jako hnutí inspirované íránskou islámskou revolucí a egyptským Muslimským bratrstvem, židovského kandidáta. O svém rozhodnutí kandidovat prodejce a opravář šicích strojů Simon Slama (54) řekl: „Celá má rodina byla proti. Bratr se na mne naštval a žena se mnou celé dny nemluvila.“ Slama doufá, že jeho kandidatura dává Židům zpět větší politickou důležitost a že „odstranila obavy o tuniské židovské občany“. Dodal, že Ennahdha už není islamistickou stranou, ale občanskou. „Nevidím rozdíl mezi islámským a židovským náboženstvím. Jsme všichni rodina, tunisští občané a měli bychom jít ruku v ruce budovat Tunisko zítřka,“ sdělil AP. Rodina Simona Slamy zůstala jedinou židovskou rodinou v pobřežním městě. Kdysi jich tu podle AFP žilo 520. V celém Tunisku je dnes 1200 Židů, kdežto před nezávislostí země roku 1956 jich v zemi žily stovky tisíc. Volby se budou konat dne 6. května.

Pro jedny je kandidatura Simona Slamy jen reklamním trikem dobrým k ukázání veřejnosti, že strana opustila politický islám, pro druhé jde o projev opravdové svobody a změny. Zatímco židovská minorita v muslimské zemi měla před nezávislostí Tuniska své zástupce mezi např. právníky nebo dokonce ministry, dnes je spíše marginalizována. Takže i kdyby se Slamovi u voleb nezadařilo, jeho příběh je i velkým příběhem pro Tunisko. Květnové volby budou totiž první od doby, kdy roku 2011 u moci skončil diktátor Zine El Abidine Ben Ali, který zemi vládl jako prezident od roku 1987.

Rovněž jeho spolustraníci ve městě tvrdí, že právě Slama je tím správným kandidátem do voleb v Monastiru, který je symbolický tím, že je rodištěm Habiba Bourghiby, otce nezávislosti země. „Pochází ze starobylé rodiny, jeho kořeny jsou v Monastiru.. a zná místní problémy,“ řekl o Slamovi Chokri Ben Janet, předseda místní pobočky strany.

Rovněž Slama si prý vybral stranu Ennahdha, která má islamistickou historii, záměrně, jako „nejaktivnější a nejserioznější na politické scéně“. Strana napříkald oponovala návrhu, který měl kriminalizovat jakékoliv pokusy o normalizaci vztahů s Izraelem. Z hlasování ovšem v zimě sešlo. Rovněž některými z členů strany jsou ženy, které se nezahalují do hidžábu. Kritici v tom ale vidí jen trik, jak přilákat voliče. Borhane Bassais ze sekularistické strany Nidaa Tounes to nazval „politickým striptýzem“.

Pokud by volby vyhrál, Simon Slama říká, že je připraven před přijetím do úřadu složit přísahu jak na muslimský Korán, tak na židovskou Toru.