Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

„Imámové proti terorismu“ uctili památku obětí útoku před židovskou školou v Toulouse

13. 7. 2017, -mk- |  Svět

TOULOUSE – Několik desítek islámských duchovních se ve středu (12.7.) zastavilo v Toulouse v rámci týdenní akce nazvané „imámové pochodují proti terorismu“. Tu zorganizovali společně Hassen Chalghoumi, imám z francouzského města Drancy, a francouzský židovský spisovatel Marek Halter. Imámové se setkali na dvoře školy Ocar ha-Tora, kde byly v březnu roku 2012 zavražděny při útoku islamistického teroristy tři děti a jeden dospělý, rabín Jonathan Sandler. Pomodlili se tady a setkali se s Jacobem Monsonegem, ředitelem školy a současně otcem zavražděné Miriam, jedné z obětí tehdejšího útoku. „Velmi věřím na symbolická gesta,“ řekl Marek Halter, jeden z iniciátorů akce. „Člověk podá ruku druhému a jejich vztah se promění.“

„Jsme zde jako imámové, jako muslimové, abychom projevili svou sympatii a solidaritu. Říkáme, že to, co se stalo ve jménu našeho náboženství, není jeho pravou tváří,“ řekl jeden ze zúčastněných, berlínský imám Mohamed Taha Sabri. „Je důležité, že se muslimové mohou vyjádřit a říct, že islám nemá s těmito barbary nic společného,“ řekl francouzským novinářům Chalghoumi, jeden z iniciátorů pochodu.

Pochod, který začal v sobotu (8.7.) v Paříži a pokračoval po různých místech, aby skončil na výročí dobytí Bastily v pátek (14.7.) opět ve francouzské metropoli, navštívil několik míst v Evropě, spojených s islamistickým terorem, jako je Brusel nebo Berlín. Jen plánovaná návštěva Nice musela být zrušena z bezpečnostních důvodů.