Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Imám dánské mešity čelí žalobě. V pátečním kázání nabádal k zabíjení Židů

16. 5. 2017, -jg- |  Svět

KODAŇ – Videonahrávka pátečního kázání, v němž imám kodaňské mešity Al-Faruq ve čtvrti Nørrebro cituje z veršů, které jsou považovány za antisemitské, pobouřila Dánsko. Hadís, výrok přiřknutý proroku Mohamedovi, který uvádí, že soudný den „nepřijde, dokud Židé nebudou bojovat s muslimy a muslimové je pozabíjí“, měl imám Mundhir Abdallah ve svém kázání pronést už 31. března, ačkoliv mešita si je zavěsila na Youtube a na svoje facebookové stránky až minulý týden. Třicetiminutové video, které do angličtiny přeložil washingtonský institut MEMRI, zachycuje Abdallaha, jak při kázání stojí před černou vlajkou, která obsahuje šahádu, a deklaruje, že brzy bude nastolen chalífát, stát řízený islámským právem šaría. Ten povede džihád, svatou válku, jenž sjednotí všechny muslimy, a osvobodí mešitu Al-Aksá v Jeruzalémě od „sionistické špíny“. Nakonec dodá, že slova proroka Mohameda se naplní, a cituje onen hadís. Hlava dánské židovské komunity označil imámova slova za „tence zaobalenou“ hrozbu, pohoršení vyjádřila i ministryně pro integraci a imigraci Inger Støjbergová.

„Je to zcela absurdní, nedemokratické a obludné,“ napsala středopravicová ministryně na svůj Facebook. „Ale také to ukazuje, že potřebujeme tvrdší a konzistentnější politiku. Neměli bychom a nesmíme toto akceptovat,“ dodala Støjbergová.

Dan Rosenberg, lídr dánské židovské komunity, se zas svěřil listu Politiken: „Máme obavy, že slabí a lehce ovlivnitelní jedinci si mohou tento druh kázání vyložit jako jasné nabádání k teroru a násilí proti Židům.“ Komunita se již obrátila na dánskou policii.

Klip ze závěru pátečního kázání imáma z kodaňské mešity Al-Faruk, 31. 05. 2017 (arabsky, anglicky)