Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

IDF se podle OSN zřejmě dopustila na hranici s Gazou válečných zločinů. Zástupci Izraele to odmítají

7. 3. 2019, -rjw- |  Svět

NEW YORK – Nezávislá komise OSN, vyšetřující události kolem tzn. „Velkého pochodu návratu“ na hranici mezi Gazou a Izraelem, zveřejnila minulý čtvrtek své závěry. Podle něj je pravděpodobné, že se IDF dopustila během zásahů válečných zločinů. Zároveň uvedla, že ke zjevnému násilí a škodách na majetku došlo i ze strany demonstrujících, kteří byli nicméně civilisté. Izraelská vláda zprávu „rozhodně odmítá“ s tím, že tým dospěl k výsledkům, k nimž měl předem dospět. Stejně tak se Izrael odmítá na vyšetřování podílet a ministr zahraničí Juval Katz označil zprávu OSN za „absurdní divadlo“. Nad „bezprostředním odmítnutím“ zprávy vyslovila politování šéfka lidskoprávní agendy OSN a bývalá chilská prezidentka Michelle Bacheletová.

Komise podle zprávy získala 325 rozhovorů s oběťmi, svědky a dalšími zdroji. Dále shromáždila více než 8000 dokumentů různého druhu (fotografie, videa apod.) a analyzovala zprávy na sociálních sítích (řada demonstrujících se snažila o sdílení situace na místech střetů v reálném čase).

Šetření pokrývalo období od počátků protestů v březnu po 31. prosinec 2018. Za tuto dobu podle komise zabito při střetech Gazanů s IDF celkem 189 lidí, z toho 183 ostrou střelbou. Tři z toho byly děti, tři zřetelně označení zdravotníci, tři zřetelně označení novináři. Zraněno bylo 6000 osob, z toho některé si nesou celoživotní následky.

Vyšetřovací zpráva

Předseda komise Santiago Canton uvedl, že „má opodstatněné důvody se domnívat, že se izraelští vojáci během ‚Velkého pochodu návratu‘ dopustili porušení mezinárodně uznávaných lidských práv a humanitárních zákonů. Některé z těchto porušení mohou být válečnými zločiny anebo zločiny proti lidskosti a Izrael je musí okamžitě vyšetřit.“ Konkrétně jde o střelbu na novináře, zdravotníky, děti a protestující s tělesným postižením, kteří byli dobře rozpoznatelní.

Komise zároveň konstatovala, že demonstranti byli civilisté a „ačkoli se dopustili násilných aktů“, nejednalo se o bitvy či ozbrojený odpor. Je ovšem jednoznačné, že hnutí Hamás „vyzývalo“ demonstranty k používání zápalných balónků a draků a „obhajovalo“ toto počínání, které působilo strach mezi civilisty a „významné majetkové ztráty na jihu Izraele“. Hamás, jako faktická vláda na území Gazy je zodpovědná za to, že tyto akty podporovala, místo aby jim bránila.

Reakce v Izraeli

Proti závěrům vyšetřování se nejostřeji postavil izraelský ministr zahraničí Katz. Ten prohlásil, že se zakládají na špatně prozkoumaných a někdy mylných skutečnostech. Premiér Benjamin Netanjahu reagoval slovy, že zpráva OSN představuje „nový rekord v pokrytectví a lživosti,“ a její příčinou je „obsesivní nenávist vůči Izraeli, jediné demokracii na Blízkém východě. Hamás střílí rakety na izraelské civilisty, výbušné látky a během násilných demonstrací u [hraničního] plotu provádí teroristické aktivity. Izrael nedopustí, aby Hamás napadal suverenitu Izraele a jeho lidu a bude pokračovat v náležité sebeobraně.“

Podle izraelské lidskoprávní skupiny Ješ Din zpráva ukázala, že IDF musí „změnit nynější regulace pro ostrou střelbu a zakázat smrtící sílu tam, kde nehrozí bezprostřední ohrožení života.“