Dnes je 10. 12. 2018
Zpravodajství
O projektu

Hnutí za protiizraelský bojkot a sankce bylo norskými levicovými poslanci nominováno na Nobelovu cenu míru

8. 2. 2018, -jg- |  Svět

OSLO – Hnutí za bojkot, stažení investic a sankce proti Izraeli (BDS) se letos dočkalo nominace na Nobelovu cenu míru. Nominoval jej politik, lídr Red Party a člen norského parlamentu Bjørnar Moxness s podporou parlamentní skupiny složené z levicových stran Norska. Ve svém prohlášení pak Moxness pronesl, že udělení Nobelovy ceny míru hnutí BDS „by bylo silným signálem, jenž by zdůraznil závazek mezinárodního společenství k podpoře spravedlivého míru pro palestinský lid – a tím i pro lid Izraele, a celý Blízký východ a ve velkém i pro celý svět.“ Moxness rovněž nezapomněl dodat, že jím navržená nominace je čistě propalestinská a nikoliv namířená protiizraelsky. Rada pro udílení Nobelovy ceny však nezveřejní seznam uchazečů o ocenění dříve, než na začátku letošního podzimu. Moxness však silně doufá, že globální hnutí pro bojkot Izraele na něm bude.

Podle norské parlamentní skupiny, která navržení podpořila, „tento návrh reflektuje narůstající mezinárodní solidaritu s palestinským bojem o spravedlnost, důstojnost a svobodu od izraelské okupace.“ Dále parlamentní uskupení vysvětlilo nominaci na prestižní cenu tím, že jde o nenásilné hnutí za svobodu, rovnost a spravedlnost pro palestinský lid.

Moxness pro propalestinská média uvedl, že očekává kritiku nejen od izraelské pravicové vlády, ale třeba i od USA. Dále poukázal na to, co považuje za proizraelský dvojí metr, kterým měří norská vláda, jež je podle něj více nakloněna právě USA a Izraeli – v lednu 2018 prý oficiálně zavedla sankce a restrikce proti různým 26 zemím, které porušují lidská a mezinárodní práva, ale žádná z nich nebyla proti Izraeli. To bylo pro něj jedním z důvodů kampaň za Nobelovu cenu pro BDS iniciovat.

Moxness ještě dodal, že postoj norské vlády není totožný s tím, co si myslí většina Norů. Poukázal přitom na Norskou konfederaci odborových svazů, jež je silně propalestinská a pro zavedení sankcí proti Izraeli a podpoře hnutí BDS hlasovala už minulý rok v prosinci. Odborové svazy přitom označil za „silného hráče v norské politice.“ Světovou opozici vůči BDS si pak Moxness vysvětluje „velkým úspěchem hnutí a působivou historií vytváření tlaku na ukončení izraelské okupace prostředky, jež jsou většinou mezinárodní komunity shledávány legitimními a etickými.“