Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Hizballáh je v Británii teroristická organizace: Podpora „politického křídla“ bude protizákonná

28. 2. 2019, -rjw- |  Svět

LONDÝN – O zařazení celého hnutí Hizballáh na seznam teroristických organizací rozhodl v pondělí 25. února britský parlament. Ještě téhož dne toto rozhodnutí na svých stránkách ocenila American Jewish Committee (AJC), jmenovitě pak poděkovala ministru vnitra Sajidu Javidovi, z jehož iniciativy k zařazení Hizballáhu mezi teroristická hnutí došlo. Od roku 2013 má v EU status teroristické organizace ozbrojené křídlo Hizballáhu, ovšem Velká Británie je první zemí, která se rozhodla takto definovat celou organizaci Hizballáh jako takovou. Rozhodnutí nabyde platnosti 1. března. Nejde přitom jen o slova a seznamy. Ze zařazení mezi teroristické organizace vyplývají právní důsledky – i politické křídlo Hizballáhu bude napříště ve Velké Británii ilegální a členství v něm a spolupráce s ním budou trestným činem.

Znamená to i zákaz podpory této skupiny, například pochod s jeho žlutozelenou vlajkou ulicemi Londýna u příležitosti „Dne al-Kuds“ s tím, že je to přece jen podpora „politickému křídlu“.

Těžká situace tím vzniká pro Jeremyho Corbyna, který se proslavil tím, že Hizballáh označil za své „přátele“. Ten povolil labouristickým poslancům, aby na hlasování o zákazu Hizballáhu opustili sál. Právě tato strana návrh zpochybnila.

Proč jsou labouristé proti

Podle prohlášení Labour Party toto rozhodnutí postihne důležité zahraničněpolitické otázky. Bude obtížné udržet standardní diplomatické styky s Libanonem, kde politické křídlo Hizballáhu tvoří součást tamější vlády. Jak potom dojednávat humanitární pomoc syrským uprchlíkům v Libanonu? Navíc, Hizballáh ovládá část válkou rozvrácené Sýrie a pokud se Velká Británie zapojí do jakýchkoli jednání o budoucnosti této země, budou muset její diplomaté zasednout k jednomu stolu s těmi, které chtějí právě prohlásit za teroristy.

Labouristé zároveň vyjádřili souhlas s tím, že jsou mezi teroristické započítávány bojovné organizace hnutí Hizballáh, tedy „Džamáat nusrat al islam wall muslimin“ a „Ansaroul islam“.

Pákistánský ministr

Celý plán je údajně je motivován „vůdcovskými ambicemi“ ministra Javida z Konzervativní strany; s tím se labouristé dlouhodobě rozcházejí minimálně v jednom bodě: ministr pocházející z pákistánské muslimské rodiny je dlouhodobým příznivcem hnutí „Konzervativní přátelé Izraele“ a podporovatelem současné izraelské politiky. Labouristé naopak čelí námitkám, že jejich kritika izraelské politiky již překračuje hranice antisemitismu. Pro deset poslanců už byl přístup jejich strany neúnosný a rezignovali na poslaneckou funkci.

AJC děkuje britské vládě

Ředitel AJC David Harris prohlásil, že „čin britské vlády odhaluje lhaní o ‚dvojím‘ Hizballáhu, které vládne ve většině Evropy. Dokonce i vůdce Hizballáhu Nasralláh [čte se Nasr-alláh, správné rozdělování slabik je zde důležité; pozn. red.] prohlásil, že mezi ‚politickým‘ a ‚ozbrojeným‘ Hizballáhem neexistuje žádný rozdíl. Jsou jedno a totéž.“

AJC, stejně jako nejrůznější odpůrci Hizballáhu doufají, že britský počin inspiruje i členy Evropského parlamentu. Pro Izrael, který již řadu let čelí útokům šíitského Hizballáhu, spolupracujícího s Íránem, je toto rozhodnutí jistým zadostiučiněním.